Wernisaż wystawy świętych obrazów, namalowanych przez twórców z Polski, Białorusi i Ukrainy, odbył się w niedzielę, 8 lutego, w świątyni Kołożskiej ikony Świętej Bożej Rodzicielki przy parafii św. Borysa i Gleba. Współorganizatorem wystawy jest Konsulat Generalny RP w Grodnie.
Wystawa ikon współczesnych w Grodnie jest organizowana co roku jako podsumowanie dorocznych Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisania we wsi Nowica (woj. małopolskie).
Ostatnie szóste już Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy były poświęcone znalezieniu zrozumiałych dla współczesnego człowieka sposobów artystycznej prezentacji najważniejszych świąt roku liturgicznego.
W wernisażu udział wzięli: proboszcz cerkwi Kołożskiej ikony Świętej Bożej Rodzicielki o. Aleksander Bołonnikow, organizatorzy warsztatów w Nowicy Mateusz Sora i Katarzyna Jakubowska , twórcy wystawionych obrazów oraz konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.
Polski dyplomata wyraził zadowolenie z powodu tego, że podległa mu placówka konsularna ma możliwość współorganizowania tak ważnego wydarzenia artystyczno-religijnego, jakim jest wystawa poplenerowa świętych obrazów w Grodnie.
– Powinniśmy nieustannie szukać w sztuce nowe drogi, które by prowadziły człowieka do Boga. Dzisiejsza wystawa daje nam możliwość podyskutować nad tym, czy ten bądź inny obraz stanie się zjawiskiem w sztuce ikonopisania, czy też uznany zostanie za nieudany eksperyment – mówił Andrzej Chodkiewicz.
Ojciec Aleksander Bołonnikow dodał z kolei , iż to co jest prezentowane na wystawie, odbywającej się w świątyni Kołożskiej ikony Świętej Bożej Rodzicielki, niewątpliwie jest próbą szukania drogi do Boga, zarówno przez tych, którzy stworzyli ikony, jak i przez tych, którzy przychodzą, aby je zobaczyć.
Wystawa współczesnych ikon będzie czynna do 8 marca codziennie od godziny 10.00 do 18.00, pod adresem: Grodno, ul. Kołoża 10 (Kompleks parafialny obok starożytnej cerkwi pw. św. Borysa i Gleba).
Znadniemna.pl za Orthos.org