HomeHistoriaO Mińsku w opiece Matki Bożej

O Mińsku w opiece Matki Bożej

„Mińsk – miasto w opiece Matki Bożej” – to nazwa wycieczki po stolicy Białorusi, którą można zamówić u mińskiego przewodnika Pawła Dziusiekaua. Na początku lutego na dwugodzinną wycieczkę, od której dochód został przekazany na potrzeby schroniska dla zwierząt „Superkot”, przewodnik zaprosił mieszkańców białoruskiej stolicy.

Z zaproszenia skorzystała także nasza autorka Ludmiła Burlewicz.

herb_Minska

Herb Mińska na frontonie czerwonego kościoła

Interesowało mnie, czy podczas wycieczki Paweł Dziusiekau nie pominie, związanych z Mińskiem akcentów polskich. Okazało się, że nie tylko nie pominął, wręcz oświadczył na samym początku, że symbolem Mińska dla niego jest czerwony kościół, kojarzący się miejscowym mieszkańcom z aktywnością mieszkających w Mińsku Polaków, między innymi działalnością stołecznego oddziału Związku Polaków na Białorusi.

Opowiadając o historii wzniesienia kościoła pw. św. Szymona i Heleny (czerwonego kościoła) Paweł Dziusiekau zaznaczył, iż budynek świątyni był wzorowany na kościele pw. św. Elżbiety w Jutrosinie (woj. wielkopolskie). Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się także, iż cegłę na budowę mińskiej świątyni sprowadzano spod Częstochowy, dach pokryto dachówką z Włocławka, a prace wewnętrzne wykonał polski artysta Zygmunt Otto.

tablica_kosciol

Na trasie wycieczki „Mińsk – miasto w opiece Matki Bożej” znalazł się też między innymi miński pomnik Adama Mickiewicza oraz katedra rzymskokatolicka.

Dlaczego mińscy strażacy musieli umieć grać na instrumentach muzycznych? Jaki związek budynek Czerwonego Kościoła ma z żywą krowa? Czemu Mińsk jest jedynym miastem na świecie na herbie którego Matka Boża ma ręcę ułożone, jakby do oklasków? – odpowiedzi na te i inne pytania ciekawskich, udzielał podczas wycieczki przewodnik.

Pawel_Dziusiekau

Opowiada przewodnik po Mińsku Paweł Dziusiekau

Paweł Dziusiekau jest przewodnikiem po Mińsku, realizującym duży projekt „Wędrówki w przeszłość”, którego częścią jest wycieczka pod nazwą „Mińsk – miasto w opiece Matki Bożej”, będąca pracą absolwencką na kursach „Didżeje Odrodzenia”, prowadzonych przez białoruskiego polityka i działacza społecznego Pawła Sewiarynca.

Zapraszamy na fotorelację z wycieczki:

zbiorka_wycieczkowiczow

kapliczka_tablica_Woynillowicz

 

przy_kosciele

uczestnicy _wycieczki

 

P1370776

pomnik_Mickiewicza_1

pomnik_Mickiewicza

 

minska_katedra

Na kolejną wycieczkę trasą „Mińsk – miasto w opiece Matki Bożej” Paweł Dziusiekau zaprawsza w kwietniu. Z usług tego przewodnika można skorzystać, kontaktując się z nim za pośrednictwem jego profilu na stronie by.holiday.by. Wycieczki Pawła Dziusiekaua są prowadzone w języku białoruskim bądź rosyjskim.

Ludmiła Burlewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content