HomeKulturaBal karnawałowy w Wołkowysku

Bal karnawałowy w Wołkowysku

Około stu działaczy Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Wołkowysku wraz z gośćmi z Grodna, Wrocławia i Częstochowy gościła 24 stycznia na balu karnawałowym prezes wołkowyskiego oddziału ZPB Maria Tiszkowska.

Karnawal_Wolkowysk_017

Wstęp na wystrojoną odświętnie z okazji karnawałowego przyjęcia salę jednej z wołkowyskich restauracji był dozwolony tylko w strojach karnawałowych. Tym, kto z różnych przyczyn nie mógł zachować incognito, organizatorzy imprezy tuż przy wejściu wręczali zabawne nakrycia głowy w kształcie niedużych kołpaków bądź koron. Namiastki przebrania karnawałowego wprowadzali gości w atmosferę zabawy i nie sprzyjali wygłoszeniu nudnych przemówień.

Karnawal_Wolkowysk_016

Gospodyni przyjęcia Maria Tiszkowska ciepło przywitała konsula RP w Grodnie Wojciecha Skrobisza oraz delegacje: centrali Związku Polaków na Białorusi na czele z przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB Andżeliką Borys, parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na czele z księdzem proboszczem Ryszardem Umańskim oraz Stowarzyszenia „Odra-Niemen” z Wrocławia na czele z prezes Iloną Gosiewską.

Karnawal_Wolkowysk_015

Maria Tiszkowska, prezes oddziału ZPB w Wołkowysku

Goście z Polski życzyli sobie i obecnym beztroskiej zabawy i szampańskiego nastroju, dziękując za to, że przybywając na Białoruś z różnych, czasem odległych od Wołkowyska miejsc, mają okazję spędzić ten wieczór z rodakami.

Karnawal_Wolkowysk_012

Przemawia ksiądz Ryszard Umański

Ksiądz Ryszard Umański zachęcił Polaków z Wołkowyska do odwiedzania Jasnej Góry, a członek delegacji z Częstochowy, prezes Stowarzyszenia „Towarzystwo Patriotyczne Kresy” Włodzimierz Skalik zapewnił, że każdy, kto ma zamiar odwiedzić Częstochowę, może zwracać się do niego po pomoc w organizacji noclegu i pobytu.

Karnawal_Wolkowysk_014

Dziękując za zaproszenie na bal, do realizacji wspólnych projektów z Oddziałem ZPB w Wołkowysku zachęcała obecnych prezes Stowarzyszenia „Odra-Niemen” Ilona Gosiewska.

Karnawal_Wolkowysk_010

Przemawia Ilona Gosiewska, prezes Stowarzyszenia „Odra-Niemen”

Życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym 2015 Roku w imieniu konsula generalnego RP w Grodnie Andrzeja Chodkiewicza przekazał Polakom Wołkowyska konsul Wojciech Skrobisz.

Karnawal_Wolkowysk_013

Przemawia konsul Wojciech Skrobisz

Po przemówieniach gości pod dźwięki polskiej muzyki ruszyła zabawa, podczas której nie zabrakło tańców i występów miejscowych talentów. Ogromne wrażenie, zwłaszcza na gościach z Polski, sprawił występ działacza ZPB z podwołkowyskich Wierejek Piotra Grzymajło. Młody człowiek, akompaniując sobie na gitarze, zaśpiewał białoruską piosenkę „Baćka Nioman” (o miłości do kraju ojczystego i rzeki Niemen), przebój zespołu Lady Pank „Stacja Warszawa” oraz hit wszechczasów autorstwa Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Po ostatnich dźwiękach piosenki Niemena sala wybuchła aplauzem, którego pozazdrościłby Piotrowi Grzymajło niejeden zawodowy artysta.

Karnawal_Wolkowysk_05

Śpiewa Piotr Grzymajło

Karnawal_Wolkowysk_06

Karnawal_Wolkowysk_08

Karnawal_Wolkowysk_09

Jerzy Czupreta i Maria Tiszkowska

Karnawal_Wolkowysk_01

– To niesamowite, jakie macie talenty – podzielił się z nami wrażeniem od występu młodego Polaka z Wierejek prezes częstochowskiego Stowarzyszenia „Towarzystwo Patriotyczne Kresy” Włodzimierz Skalik.

Karnawal_Wolkowysk_011

Przemawia Włodzimierz Skalik

Karnawal_Wolkowysk

Karnawal_Wolkowysk_03

Przyznał, że uczucie, przepełniające go po wysłuchaniu „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu Piotra Grzymajło, jest głębsze niż ktoś mógłby wyobrazić, gdyż przed przybyciem na bal karnawałowy do Wołkowyska delegacja z Częstochowy odwiedziła małą ojczyznę Czesława Niemena – Stare Wasiliszki, w których zwiedziła dom rodzinny wybitnego polskiego muzyka i zapoznała się z ekspozycją mieszczącego się tam Muzeum Czesława Niemena – jedynego na świecie, jak zapewniał kustosz, muzeum muzyka rockowego.

Delegacja_Czestochowy_Niemen_01

Czesław Niemen

Delegacja_Czestochowy_Niemen_05

Delegacja z Częstochowy w Domu-muzeum w Wasiliszkach

Delegacja_Czestochowy_Niemen_04

Delegacja_Czestochowy_Niemen_03

Delegacja_Czestochowy_Niemen_02

Ksiądz Ryszard Umański

 

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content