HomeOświataNajmłodsi Polacy spotkali się ze Świętym Mikołajem

Najmłodsi Polacy spotkali się ze Świętym Mikołajem

Spotkanie ze Świętym Mikołajem dla pierwszoklasistów ze szkół Grodna i Porzecza oraz przedszkolaków grodzieńskich, które uczą się języka polskiego, zorganizowała w miniony piątek, 23 stycznia, Andżelika Borys, przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi.

Choinka_ZPB_04

Przemawia przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys

Na spotkanie przy choince przybyło ponad stu przebranych za zajączków, niedźwiadków, aniołków i inne bajkowe postacie najmłodszych grodzieńskich Polaków.

Choinka_ZPB_014

Wszystkie dzieciaki szykowały się na spotkanie z ulubionym świętym, ucząc dla niego wierszyk bądź piosenkę w języku polskim.

Choinka_ZPB_06

Kiedy Święty Mikołaj w towarzystwie pomocniczki Śnieżynki pojawił się na sali atmosfera święta sięgnęła apogeum. Zniecierpliwione oczekiwaniem na spotkanie z cudowną postacią, na samym wstępie wyznały, że w minionym roku były grzeczne i słuchały się rodziców.

Choinka_ZPB_015

Przemawia Andrzej Chodkiewicz, konsul generalny RP w Grodnie

Choinka_ZPB_016

Goście uroczystości

To do nich między innymi kierowali słowa wdzięczności za pielęgnowanie w rodzinach polskiego języka i tradycji goście honorowi uroczystości, wśród których znaleźli się: Konsul Generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, delegacja z Częstochowy na czele z proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej księdzem Ryszardem Umańskim, przedstawiciel jednego z fundatorów darów od Świętego Mikołaja – białostockiej Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny Irena Konon.

Choinka_ZPB

Przemawia proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ksiądz Ryszard Umański

Choinka_ZPB_013

Przemawia Irena Konon z białostockiej Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny

Po oficjalnych przemówieniach dorosłych Święty Mikołaj wreszcie zaprosił dzieci do opowiadania wierszyków i śpiewania piosenek. Za każde wykonanie młody artysta był obdarowywany cukierkiem, który Mikołaj wyjmował z cudownego worka. Kiedy zabawa rozkręciła się na dobre – do udziału w improwizowanym koncercie nawet ustawiła się kolejka z małych recytatorów i solistów.

Choinka_ZPB_011

Choinka_ZPB_012

Choinka_ZPB_010

Choinka_ZPB_09

 

Choinka_ZPB_018

Choinka_ZPB_017

Po tym, jak każdy z przedszkolaków popisał się talentem artystycznym, wszystkie dzieci zostały zaproszone przez Świętego Mikołaja do wspólnej zabawy tanecznej, którą poprowadziły nauczycielki Lucyna Samojłowa i Swietłana Timoszko.

Choinka_ZPB_07

Choinka_ZPB_08

Skończyło się przedstawienie rozdaniem oczekiwanych przez dzieciaków prezentów.

Choinka_ZPB_03

Choinka_ZPB_02

Gratulując Polakom Grodna i osobiście Andżelice Borys świetnej organizacji spotkania ze Świętym Mikołajem goście honorowi wygłosili pożegnalne przemówienia, ofiarując wszelkie wsparcie dla takich jak ta, co zobaczyli, inicjatyw kulturalno-oświatowych. Ksiądz Ryszard Umański oznajmił na przykład, że wierni z parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie byliby szczęśliwi gościć u siebie polskie dzieci i ich rodziców z Białorusi w okresie letnim. Kapłan zobowiązał się do zorganizowania pobytu polskich dzieci z Białorusi w Częstochowie w tym roku. O zamiarach dalszego rozwoju współpracy między Związkiem Polaków na Białorusi i społecznością Częstochowy mówił, towarzyszący księdzu Umańskiemu podczas wizyty do Grodna, Włodzimierz Skalik – prezes częstochowskiego Stowarzyszenia „Towarzystwo Patriotyczne Kresy”.

Choinka_ZPB_01

Ksiądz Ryszard Umański

Spotkanie przedszkolaków ze Świętym Mikołajem w Grodnie stało się możliwe dzięki wsparciu wielu ludzi dobrej woli. Do ufundowania prezentów dla dzieci dołożyli się między innymi uczniowie Polskiej Macierzy Szkolnej przy Polskiej Misji Katolickiej w Wuppertalu (Niemcy). Artykuły szkolne, zabawki i słodycze, które znalazły dzieciaki w prezentach od Świętego Mikołaja, pochodzą między innymi ze zbiórki, którą koordynowali w Niemczech dyrektor Polskiej Macierzy Szkolnej przy Polskiej Misji Katolickiej w Wuppertalu Lucyna Kopiczyński, proboszcz misji ksiądz Sławomir Nadobny oraz przedstawiciel środowiska rodziców dzieci, uczących się języka polskiego w niemieckim Wuppertalu, Dariusz Wegner.

Choinka_ZPB_dzieci_z_Niemiec

Uczniowie Polskiej Macierzy Szkolnej przy Polskiej Misji Katolickiej w Wuppertalu (Niemcy)

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content