HomeSpołeczeństwoBiałorusini otrzymali w 2014 roku ponad 400 tysięcy polskich wiz

Białorusini otrzymali w 2014 roku ponad 400 tysięcy polskich wiz

Polskie konsulaty na Białorusi wydały o 16 procent więcej wiz niż rok wcześniej. Wzrósł zarówno odsetek wiz biznesowych, jak i turystycznych – tak wynika ze statystyk polskiej ambasady.

Polska_wiza_str

Wszystkie polskie konsulaty na Białorusi wydały w zeszłym roku 402 tys. wiz. Oprócz tego prawie 15 tys. wiz do Polski wystawił Konsulat Generalny Łotwy w Witebsku na podstawie polsko-łotewskiej umowy o tzw. reprezentacji wizowej – wynika z informacji opublikowanej na stronie internetowej Ambasady RP w Mińsku.

Największy wzrost liczy wydanych wiz – o ponad 23 proc., do 162 tys. – zanotowano w mińskim okręgu konsularnym (w dwóch pozostałych: brzeskim i grodzieńskim odpowiednio o 15 proc. i 8,3 proc.), przy czym odsetek wiz biznesowych wzrósł o ponad 70 proc., a turystycznych o prawie 8 proc.

– Na wzrost liczby wydanych wiz biznesowych wpłynęło na pewno kilka czynników. Rzutuje na to sytuacja na Wschodzie, na Ukrainie i to, że Białoruś znalazła się w trudnej sytuacji względem swoich dotychczasowych głównych partnerów gospodarczych, czyli Rosji i Ukrainy. Być może biznesmeni białoruscy szukają nowych możliwości.

Polska jawi się w tym momencie, jako najbardziej naturalny kierunek zainteresowań gospodarczych – ocenił w poniedziałek w rozmowie z PAP kierownik wydziału konsularnego ambasady Polski w Mińsku Marek Pędzich.

Według niego wzrost wydanych wiz biznesowych to również z pewnością skutek działań strony polskiej, promowania Polski jako partnera biznesowego. Zwrócił też uwagę na ułatwienia w podróżowaniu dla biznesmenów. W konsulacie wprowadzono m.in. osobne okienko dla firm turystycznych i przedstawicieli biznesu.

Znacznie zwiększyła się także liczba wydawanych wiz wieloletnich. Od 1 października obywatele Białorusi mogą ubiegać się w polskich konsulatach o dwuletnie wizy turystyczne, jeśli w ciągu ostatnich trzech lat otrzymali co najmniej dwie wizy Schengen, w tym jedną polską wydaną w celu turystycznym.

Miński okręg konsularny wydał w 2014 roku 9 458 wiz wieloletnich, z których większość to długoterminowe wizy turystyczne.

– Widać, że Polska staje się coraz ważniejszym kierunkiem turystyki – zaznaczył Pędzich, dodając, że w przypadku wzrostu liczby wiz turystycznych także może mieć znaczenie sytuacja na Ukrainie i to, że Krym przestał być popularnym celem wyjazdów turystycznych.

Pierwsze centrum wizowe może powstać za kilka miesięcy

Pędzich zaznaczył, że w planach na ten rok jest uruchomienie na Białorusi polskich centrów wizowych. Będą one prowadzone przez firmę zewnętrzną i umożliwią zainteresowanym złożenie wniosku wizowego oraz odebranie paszportu w miejscu zamieszkania lub w bliższej odległości od niego, bez potrzeby osobistego stawienia się w polskim urzędzie konsularnym.

– Jesteśmy w trakcie postępowania przetargowego zgodnie z prawem unijnym i polską ustawą o zamówieniach publicznych – powiedział konsul. – Kiedy będziemy mogli otworzyć pierwsze centrum? Mam nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy”.

Inną zmianą, która czeka w tym roku polskie konsulaty, jest wprowadzenie biometrycznych wiz Schengen, planowane w ciągu kilku miesięcy. Pracownicy konsularni będą musieli pobierać odciski palców.

– Personel jest przeszkolony i gotowy do podjęcia tych czynności – zapewnił Pędzich. Jak dodał, są też przygotowane stanowiska pracy, w tym czytniki.

Według niego trudno określić, jak bardzo wprowadzenie wiz biometrycznych wydłuży proces wydawania jednej wizy, bo doświadczenia partnerów europejskich w tej dziedzinie są bardzo różne. – To może wydłużyć średni czas przyjmowania wniosku wizowego od minuty do 5 minut – ocenił.

Znadniemna.pl za PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content