HomeKulturaKaziuki w Grodnie

Kaziuki w Grodnie

Zgodnie z kilkuwiekową tradycją na początku marca w Grodnie odbył się Jarmark Kaziukowy. Od kilkunastu lat Towarzystwo Twórców Ludowych ZPB oddaje hołd swemu patronowi, św. Kazimierzowi, urządzając jarmark, na którym jest prezentowany dorobek rękodziałaczy.

Towarów różnych w bród

Towarów różnych w bród

W świąteczny nastrój zebranych wprowadził koncert, podczas którego zabrzmiały lubiane przez kilka pokoleń melodie w wykonaniu orkiestry dętej pod kierownictwem Pawła Kmiecika. Jak zawsze wzruszył widzów występ dzieci, śpiewających piękną polszczyzną. Natomiast zakończył koncert na ludową nutę zespół „Strubniczanka”.

"Ta ostatnia niedziela" pięknie brzmiała w wykonaniu orkiestry

„Ta ostatnia niedziela” pięknie brzmiała w wykonaniu orkiestry

Na tegorocznych kaziukach można było zobaczyć nie tylko wykonane zgodnie z wielowiekowymi tradycjami i kunsztem wyroby: pisanki, palmy, haftowane serwety i wyroby ze słomki, ale też przykłady bardziej współczesnego rękodzieła, takie jak biżuteria i świąteczne pocztówki. Ze względu na zbliżające się Święta Wielkanocne szczególnym powodzeniem cieszyły się palmy wielkanocne, pisanki, świąteczne stroiki i inne wyroby związane z tym świętem.

Członkinie ZPB z różnych zakątków Grodzieńszczyzny przygotowały przepyszne chrusty, pączki, ciasta oraz lukrowane grzybki, którymi chętnie częstowali się uczestnicy jarmarku.

Chrusty rozpływały się w ustach

Chrusty rozpływały się w ustach

Pod koniec jarmarku wszyscy uczestnicy zostali odznaczeni dyplomami i otrzymali upominki z rąk Konsula Generalnego RP w Grodnie Andrzeja Chodkiewicza oraz Prezesa ZPB Mieczysława Jaśkiewicza.

 zpb.org.pl

 

 

 

 

Najnowsze komentarze

  • Z wielka przyjemnoscia bede chcial byc na tej pieknej uroczystosci w Grodnie Swieto Kaziuki

Skomentuj

Skip to content