HomeSpołeczeństwoDzień polskiej gospodarki w Mińsku

Dzień polskiej gospodarki w Mińsku

Spotkanie pod hasłem „Dzień polskiej gospodarki” odbyło się w stolicy Białorusi.

Uczestnicy spotkania

Uczestnicy spotkania

W wydarzeniu, które miało charakter spotkania integracyjnego, wzięli udział przedstawiciele Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji oraz Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku, biznesmeni i przedsiębiorcy, a także mieszkający w Mińsku Polacy, głównie ze stołecznego oddziału Związku Polaków na Białorusi z prezes Heleną Marczukiewicz na czele.

Przemawia Helena Marczukiewicz

Przemawia Helena Marczukiewicz

Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Mińsku Zbigniew Szmuniewski, tłumacząc idee zorganizowania podobnej imprezy, przypomniał zgromadzonym, że w tym roku Polacy obchodzą 25-lecie pierwszych po II wojnie światowej wolnych wyborów w Polsce oraz 10-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej. – Przez ćwierćwiecze od momentu rozpoczęcia transformacji ustrojowej polska gospodarka zmieniła się radykalnie. Dochód narodowy w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrósł 20-krotnie, a gospodarka – ciągle się rozwija – mówił kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji. – Uznaliśmy, że trzeba jeszcze raz o tym przypomnieć i o tym powiedzieć – dodał dyplomata.

Śpiewa chór "Tęcza"

Śpiewa chór „Tęcza”

Z uwagi na okres przedświąteczny na spotkaniu, którego głównym tematem była polska gospodarka, nie zabrakło opłatka i pięknych polskich kolęd. Oprawę artystyczną oraz świąteczną atmosferę wydarzenia zapewnił chór „Tęcza” pod kierownictwem Tatiany Wołoszynej.

Podczas dzielenia się opłatkiem

Podczas dzielenia się opłatkiem

Po tym jak obecni podzielili się opłatkiem i złożyli sobie nawzajem życzenia indywidualne, w imieniu swojego urzędu zwrócił się do gromadzonych Zbigniew Szmuniewski: „Łamiąc się chlebem w te Święta, chcę przede wszystkim, żebyście pamietali o swoich korzeniach i o tym, że jesteście chlebem i solą tej ziemi, i jej współgospodarzami…. I pamiętajcie — Polska jest blisko!”

Ludmiła Burlewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content