HomeReligiaBetlejemskie Światło Pokoju przekazane na Białoruś

Betlejemskie Światło Pokoju przekazane na Białoruś

Na przejściu granicznym w Kuźnicy harcerze z ZHP po raz 15 przekazali wczoraj, 17 grudnia, Betlejemskie Światło Pokoju polskim harcerzom z Białorusi. Z przejścia granicznego światełko zapalane od wiecznego ognia, płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego trafiło do katedry pw. Św. Franciszka Ksawerego w Grodnie, gdzie wieczorem tego samego dnia odbyła się msza powitalna.

Fot.: Kresy24.pl

Fot.: Kresy24.pl

W grodzieńskiej katedrze ogień z Jerozolimy pozostanie do 7 stycznia.

„Przez cały ten czas nasi parafianie, a także przedstawiciele innych parafii mogą zabierać ogień do swoich domów – powiedział portalowi Catholic.by proboszcz parafii ks. Jan Kuczyński. – 7 stycznia już tradycyjnie będziemy składać życzenia świąteczne naszym prawosławnym braciom w wierze i zaniesiemy im Betlejemskie światełko”.

Do archikatedry pw. Najświętszej Marii Panny w Mińsku ogień z Betlejem przyjedzie 21 grudnia. Uroczyste wniesienie ognia do świątyni nastąpi przed niedzielną mszą o godzinie 13.00. Prawdopodobnie w ceremonii udział weźmie metropolita mińsko–mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Betlejemski ogień to symbol m.in. jedności i pojednania, łączy mieszkańców różnych krajów i wyznań. Trafia zarówno do świątyń katolickich jak i prawosławnych. Akcję zapoczątkowały w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest samolotem z Betlejem do Wiednia. Po uroczystościach w katedrze wiedeńskiej przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu. Tradycyjnie zapalają go dzieci, które mają jakąś szczególną historię życia. W tym roku był to 11–letni chłopiec Chader Bałut z chrześcijańskiej rodziny z Betlejem.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/Catholic.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content