HomeHistoriaJuż w środę w Białymstoku -„Krew na bruku. Grodno 1939”

Już w środę w Białymstoku -„Krew na bruku. Grodno 1939”

Okazję obejrzeć film o obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku będą mieli w najbliższą środę, 19 listopada, mieszkańcy Białegostoku.

Scena zatrzymania przez czerwonoarmistów gen. Józefa Olszyny-Wilczyńskiego z filmu "Krew na bruku. Grodno 1939", fot.: LunarSix

Scena zatrzymania przez czerwonoarmistów gen. Józefa Olszyny-Wilczyńskiego z filmu „Krew na bruku. Grodno 1939”, fot.: LunarSix

Pokaz odbędzie się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku o godzinie 16.30.

Białostocka premiera, zrealizowanego przez warszawską Fundację Joachima Lelewela we współpracy ze Związkiem Polaków na Białorusi i firmą producencką LunarSix, filmu o bohaterskiej obronie Grodna przed Armią Czerwoną będzie już piątym publicznym pokazem dokumentu inscenizowanego „Krew na bruku. Grodno 1939”.

Publiczność podczas premiery w Klubie Kultury Saska Kępa

Publiczność na premierze filmu w Klubie Kultury Saska Kępa, fot.: J.A. Baczewski

Wcześniej film dwukrotnie mieli okazję obejrzeć mieszkańcy Warszawy – 24 września w Klubie Kultury Saska Kępa i 28 października w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”.

Panel dyskusyjny po pokazie filmu w warszawskim "Przystanku Historia", fot.: Fundacja Joachima Lelewela

Panel dyskusyjny po pokazie filmu w warszawskim „Przystanku Historia”, fot.: Fundacja Joachima Lelewela

Dwa publiczne pokazy, zorganizowane przez Związek Polaków, odbyły się także na Białorusi: premierowy – 30 września – w Grodnie oraz wołkowyska premiera, do której doszło 4 listopada.

Widownia na grodzieńskiej premierze filmu

Publiczność na grodzieńskiej premierze filmu

Publiczność w Wołkowysku

Publiczność w Wołkowysku

Razem podczas czterech pokazów w Polsce i na Białorusi, film obejrzało około pół tysiąca ludzi. Widzowie zarówno w Polsce, jak i na Białorusi, jednym głosem mówią, że film im się bardzo podoba i że jest niezwykle potrzebny, gdyż z pamięci społecznej Polaków patriotyczny zryw grodnian wobec wiarołomnej agresji ZSRS przeciw Polsce we wrześniu 1939 był przez dziesięciolecia panowania komunistów konsekwentnie wymazywany.

Właśnie potrzebą przywrócenia pamięci o bohaterach, którzy desperacko walczyli o Polskę w sytuacji z góry skazanej na klęskę i złożyli na ołtarzu Ojczyzny swoje życia – tłumaczą ideę nakręcenia filmu jego twórcy.

Po białostockiej premierze, planowane są premiery filmu „Krew na bruku. Grodno 1939” także w innych miastach Polski. Jeśli chodzi o Białoruś, to w najbliższym czasie ZPB planuje zorganizować pokaz filmu w drugim, co do wielkości, mieście Grodzieńszczyzny – Lidzie.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content