HomeSpołeczeństwoOd kwietnia, wizę do Polski uzyskasz w swoim mieście

Od kwietnia, wizę do Polski uzyskasz w swoim mieście

Wiosną 2015 roku Polska chce otworzyć we wszystkich miastach obwodowych i dwóch miastach regionalnych Białorusi centra wizowe – poinformował w czwartek ambasador RP na Białorusi Leszek Szerepka.

25-lecie_ZPB_Dyplomaci

Anna Nowakowska, konsul generalny RP w Brześciu, Andrzej Chodkiewicz, konsul generalny RP w Grodnie i Leszek Szerepka, ambasador RP w Mińsku

W najbliższym czasie strona polska ogłosi przetarg dla firm zainteresowanych obsługą centrów outsourcingu wizowego, które zostaną uruchomione w Mińsku, Mohylewie, Homlu, Brześciu, Baranowiczach, Pińsku, Grodnie i Lidzie – informuje agencja Interfax..

Jak powiedział Leszek Szerepka wartość uzyskania wizy poza konsulatem będzie „nieco wyższa”, ale jak zauważył dyplomata, po skalkulowaniu kosztów przejazdu, np. z Mohylewa do Mińska w celu uzyskania wizy, oraz biorąc pod uwagę istniejące dziś praktyki pośrednictwa, wizy są dziś dla Białorusinów kosztowne.

„Biorąc pod uwagę fakt, że centra wizowe będą otwarte we wszystkich miastach regionalnych, to dla potencjalnych klientów, być może będzie to wariant tańszy”- powiedział dyplomata.

Według Leszka Szerepki, od początku tego roku, strona polska wydała około 325 tysięcy wiz Schengen dla obywateli Białorusi.

Od 1 października 2014 roku obywatele Białorusi mogą się ubiegać w polskiej placówce dyplomatycznej o dwuletnie wizy turystyczne, pod warunkiem, że wnioskodawca posiadał co najmniej dwie wizy Schengen w ciągu ostatnich 3 lat (jedna z nich musi być polska), które zostały wydane do celów turystycznych.

Od sierpnia tego roku, opłaty konsularne za wizę w Wydziale Konsularnym Ambasady RP odbywają się oddziałach Idea Banku w Mińsku przy ulicach Kropotkina 84-122, Kirowa 1, Lenina 9, oraz przy prospekcie Pobieditelej 65 (CH Zamek).

Polski MSZ oczekuje, że system wydawania wiz za pośrednictwem 8 centrów outsourcingowych sprawi, że uzyskanie wiz przez obywateli Białorusi będzie łatwiejsze, a przede wszystkim skończą się problemy z systemem informatycznym umożliwiającym elektroniczną rejestrację w celu zapisania się na termin złożenia wniosku wizowego do polskich konsulatów.

Znadniemna.pl/Kresy24.pl/interfax.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content