
Wznowił pracę powołany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji RP zespół roboczy ds. legalizacji pobytu Białorusinów w Polsce.
W ramach pierwszego posiedzenia zespołu w dniu 10 marca szef polskiego Urzędu ds. Cudzoziemców Tomasz Cytrynowicz spotkał się w Warszawie z wiceprzewodniczącym białoruskiego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Pawłem Łatuszką i innymi przedstawicielami sił demokratycznych Białorusi.
Z informacji opublikowanej przez Zjednoczony Gabinet Przejściowy dowiadujemy się, iż polski urzędnik poinformował, że w 2024 roku z wnioskiem o legalizację pobytu do polskich władz wystąpiło ponad 48 tysięcy obywateli Białorusi. Tylko w styczniu 2025 r. takich wniosków wpłynęło już ponad 4 tys., co – jak zauważył Cytrynowicz – pokazuje utrzymywanie się dynamiki wniosków składanych przez obywateli Białorusi o zalegalizowanie pobytu w Polsce.
Szef Urzędu ds. Cudzoziemców poinformował, że strona polska stara się skrócić terminy rozpatrywania wniosków od Białorusinów. Dodał, że w drugiej połowie 2025 roku planowane jest wprowadzenie zmian do ustawy o cudzoziemcach, co umożliwi wprowadzenie elektronicznego systemu składania dokumentów.
Paweł Łatuszka przypomniał, że reżim Aleksandra Łukaszenki pozbawił Białorusinów możliwości wyrabiania paszportów za granicą. Oznacza to, że uchodźcy polityczni są zmuszeni do powrotu w tym celu do ojczyzny (gdzie grozi im więzienie), lub liczyć się z tym ,że ich dokumenty tożsamości stracą ważność. W związku z powyższym wiceprzewodniczący Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego zaproponował władzom Polski przedłużenie ważności wydawanego Białorusinom polskiego dokumentu podróżnego. Obecnie ten dokument tożsamości dla cudzoziemców jest ważny przez rok. Przedstawiciel strony polskiej odpowiedział, że takie rozwiązanie znajduje się w trakcie rozpatrywania.
28 lutego Eurostat opublikował dane, z których wynika, że w 2023 roku obywatelstwo państw UE otrzymało 6520 Białorusinów. Z tej grupy najwięcej osób – 4411 – zostało obywatelami Polski. Na drugim miejscu były Niemcy (425), a następnie:Włochy (365), Holandia (271), Hiszpania (191), Czechy (168), Szwecja (166) i Francja (130).
W pozostałych państwach europejskich liczba Białorusinów, którzy otrzymali miejscowe obywatelstwo, była znacznie mniejsza. Estonia, na przykład podjęła taką decyzję zaledwie w przypadku 17. osób, Łotwa -16., a Chorwacja i Malta po jednej. W 2023 roku żaden Białorusin nie został obywatelem Litwy, czy Liechtensteinu.
W związku z trwającymi od 2020 roku represjami ze strony reżimu Łukaszenki Białoruś opuściło już około pół miliona mieszkańców, w tym – tysiące byłych więźniów politycznych i ich rodzin. Celem politycznych migrantów z Białorusi najczęściej były Polska i Litwa, z którymi Białorusinów łączą wspólna historia i kultura, a często także więzi rodzinne.
Część imigrantów do Polski to posiadacze Karty Polaka, potwierdzającej przynależność do narodu polskiego i ułatwiającej otrzymanie obywatelstwa RP. Przypomnijmy, że mniejszość polska na Białorusi jest prześladowana przez reżim Łukaszenki, Symbolem prześladowanych na Białorusi Polaków jest więziony od czterech lat przez reżim nasz kolega Andrzej Poczobut, dziennikarz polskich mediów i działacz polskiej mniejszości na Białorusi.
Znadniemna.pl za Belsat.eu/T.me/s/CabinetBelarus