W Dniu Wszystkich Świętych pracownicy Konsulatu Generalnego RP w Grodnie wraz z działaczami Związku Polaków na Białorusi zapalili znicze na grobach żołnierzy polskich, poległych w różnych wojnach na terenie Grodzieńszczyzny. Wieczorem, 1 listopada, płomyk znicza oświecił każdą polską mogiłę żołnierską na Cmentarzu Garnizonowym w Grodnie.
Oszmiana. Kwatera żołnierzy Wojska Polskiego 1919-1920 r.
Pomnik ze sztucznego kamienia w kształcie obelisku, zwieńczony krzyżem. W dole umieszczona tablica z czarnego granitu z inskrypcją:
OBROŃCOM OJCZYZNY
POLEGŁYM NA ZIEMI
OSZMIAŃSKIEJ 1919 – 1920R.
NIECH PAMIĘĆ O NICH
POZOSTANIE WŚRÓD NAS
WDZIĘCZNI RODACY
Horodniki
Nagrobek Jędrzeja Śniadeckiego. Pomnik wykonany z białego marmuru w kształcie postumentu, na którym umieszczona urna z tegoż samego kamienia. Na postumencie wyryty napis:
JĘDRZEJ ŚNIADECKI
URO. 30 – LISTO. 1768
+ 29. KWIET. 1838
Jędrzej Śniadecki był profesorem chemii i medycyny w Szkole Głównej Litewskiej oraz profesorem Akademii Medycznej w Wilnie. Od 1908 r. był członkiem Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Zasłynął, jako twórca polskiego słownika chemicznego oraz autor pierwszego polskiego podręcznika chemii. Śniadecki prowadził szeroko zakrojoną działalność społeczną. Był współzałożycielem i redaktorem „Dziennika Wileńskiego”, założycielem i prezydentem Towarzystwa Szubrawców. Jako wybitny lekarz dał początek wychowaniu fizycznemu w Polsce.
Jędrzej Śniadecki zmarł w Wilnie. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Horodnikach, należących do majątku Bołtupy, których był właścicielem
Mogiły czterech żołnierzy z 8-ej Brygady Armii Krajowej. Trzy nagrobki z wyrytymi napisami:
1. TU SPOCZYWA
STANISŁAW ZDZIARSKI
10 CZERWCA 1944 R.
Z. W WIEKU 21L.
2. TU SPOCZYWA
JAN GAŁGOWSKI
Ż. 44 L.
POKÓJ JEGO DUSZY
3.TU SPOCZYWA
BRONISŁAW ALEKSIUK
ZM. TRAGICZNIE 10 CZERWCA 1944 R.
W WIEKU 21 L.
POKÓJ JEGO DUSZY
Metalowy krzyż, na umieszczonej tablicy brak napisu. W tym grobie spoczywa Bronisław Bohdanowicz ps. „Winia” zamordowany 10 lipca 1944 r. razem ze Stanisławem Zdziarskim ps. „Klin” i Bronisławem Aleksiukiem przez partyzantów sowieckich koło Bołtupi.
Jan Gałgowski ps. „Brzoza” poległ 10 lipca 1944 r. koło Horodnik
Holszany. Kwatera żołnierzy Wojska Polskiego 1919-1920 r.
Kwaterę tworzy 17 betonowych ozdobnych krzyży wojskowych rozmieszczonych w trzech rzędach
Lida. Kwatera żołnierzy Wojska Polskiego i lotników polskich
Grodno
Znadniemna.pl
Mariola Indyka / 4 listopada, 2014
Dziękuję Wam Rodacy za pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę-Polskę choć teraz pozostali poza nią ale wasza obecność i pamięć nie pozwoli o Bohaterach zapomnieć. Ja często odwiedzam Kresy choć nie mam żadnych korzeni. Czuję ogromny sentyment i dumę z tych wspaniałych ludzi i miejsc. Znam Kostiuchnówke, Grodno, Lide, Jewłaszei oczywiście miejsca na Wołyniu; Zasmyki…
/
Зьмітро Пальчэўскі na Facebooku / 4 listopada, 2014
/