HomeHistoriaNajstarszy kinoteatr w Grodnie obchodził jubileusz 100-lecia

Najstarszy kinoteatr w Grodnie obchodził jubileusz 100-lecia

W Grodnie świętowano 100-lecie najstarszego kina w mieście i na Białorusi. W 1915 roku nowo wybudowany kinoteatr otrzymał nazwę „Eden”, ale zmieniano ją jeszcze kilka razy. Za czasów II Rzeczypospolitej „Eden” przemianowano najpierw na „Polonię”, póżniej „Pan”, a od czasu wkroczenia Sowietów stał się „Czerwoną Gwiazdą”.

Kino_Eden_Grodno

Kino „Pan” w latach 30

W ramach obchodów setnej rocznicy zorganizowano pokaz głośnego w II RP filmu „Biała lilia”.

Pierwsze stacjonarne kino było wybudowano w Grodnie z inicjatywy byłego oficera wojska rosyjskiego Sergiusza Monastyrskiego. Jego budowa została zakończona jeszcze w 1914 roku, ale jego uroczyste otwarcie nastąpiło dopiero rok później, w 1915 roku, tak że można śmiało powiedzieć że obchodzi dwa jubileusze – mówi grodzieńska historyczka Tatiana Kosataja. Został on zbudowany według specjalnego projektu jako budynek teatralny. Jest to pierwsza tego typu budowla na terenie miasta, a więc wyróżnia spośród innych teatrów.

Kino_Eden_Krasnaj_Zwiezda_Grodno

Kino „Czerwona Gwiazda”

7 sierpnia 1915 kino „Eden” gotów był przyjąć pierwszych widzów. Po kilku tygodniach do Grodna wkroczyli Niemcy, i to właśnie kajzerowscy żołnierze byli najczęstszymi jego widzami.

W latach 20-30 w kinie pokazywano filmy polskie, zachodnioeuropejskie, amerykańskie, rzadziej rosyjskie. Najpopularniejsze w latach międzywojennych były melodramaty, komedie i kryminały. Przed seansami zawsze prezentowano kroniki filmowe o wydarzeniach społecznych i politycznych, aktualne doniesienia Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT), a nawet „pikantne reklamy”.

W latach 30 kino stało się najbardziej dostępna formą rozrywki dla przedstawiciel wszystkich warstw społecznych. Najtańszy bilet na seans w „Polonii” kosztował równowartość litra mleka 35 groszy.

 Znadniemna.pl za Kresy24.pl/nn.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content