HomeKulturaFinisaż wystawy poplenerowej „Krzeszów 2014” z udziałem malarek z Grodna

Finisaż wystawy poplenerowej „Krzeszów 2014” z udziałem malarek z Grodna

Członkinie Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, grodzieńskie malarki Janina Pilnik i Natalia Klimowicz, 18 października brały udział w finisażu wystawy, będącej owocem tegorocznego Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Krzeszów 2014”, w którym malarki z Grodna brały udział. Wydarzenie odbyło się w krakowskim Domu Polonii.

Malarze i goście krakowskiego finisażu wystawy poplenerowej

Malarze i goście krakowskiego finisażu wystawy poplenerowej, fot.: facebook.com

Doroczny plener malarski z udziałem artystów z Polski, Białorusi i Ukrainy w Krzeszowie nad Sanem (woj. podkarpackie) odbywał się w tym roku w czerwcu. Przez 10 dni artyści z trzech krajów, w tym Janina Pilnik i Natalia Klimowicz z Białorusi, mieli możliwość utrwalać na płótnie piękno krzeszowskich krajobrazów oraz zabytkowej architektury.

Wystawa w Krakowie była ostatnią w tym roku prezentacja owoców artystycznych pleneru w Krzeszowie. Wcześniej dzieła poplenerowe były wystawiane w Krzeszowie i Rzeszowie.

Przemawia Kazimerz Dobrzański, dyrektor Domu Poloniii w Krakowie

Przemawia Kazimierz Dobrzański, dyrektor Domu Polonii w Krakowie. Drugi od prawej – główny organizator pleneru Grzegorz Węglarz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie

W krakowskim finisażu wystawy poplenerowej „Krzeszów 2014” obok malarzy z Polski i Białorusi uczestniczyli organizatorzy artystycznego przedsięwzięcia, między innymi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie Grzegorz Węglarz, kurator pleneru Ziemowit Podkowa oraz dyrektor Domu Polonii w Krakowie Kazimierz Dobrzański.

Podczas wycieczki po Krakowie

Podczas wycieczki po Krakowie

Gospodarze imprezy zapewnili gościom z Białorusi bogaty program zwiedzania Krakowa i zachęcali do udziału w przyszłorocznych plenerach w Krzeszowie.

Janina Pilnik i Ziemowit Podkowa, kurator pleneru w Krzeszowie

Janina Pilnik i Ziemowit Podkowa, kurator pleneru w Krzeszowie

Tradycja organizowania rok rocznie plenerów malarskich w Krzeszowie nad Sanem istnieje już od ponad 30 lat. Celem jest promocja Gminy Krzeszów, ukazanie jej bogatej historii, przepięknych i osobliwych zakątków i zabytków oraz zaprezentowanie piękna regionu poprzez sztukę. Tak więc, co roku przyjeżdżają tu artyści z Polski i zagranicy, aby w swoich pracach uchwycić piękno tego miejsca. Cennym też stał się zwyczaj aby prezentować te wystawy w różnych miastach południowej Polski.

Natalia Klimowicz z Krakowa

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content