HomeReligiaParafia pw. bł. Marianny Biernackiej w Grodnie apeluje o materialne wsparcie!

Parafia pw. bł. Marianny Biernackiej w Grodnie apeluje o materialne wsparcie!

Pierwsza w świecie parafia pw. Błogosławionej Marianny Biernackiej potrzebuje materialnego wsparcia, aby nakryć dachem wznoszoną w Gronie świątynię parafialną. O każdy dar serca, a także każde westchnienie do Boga w tej intencji apeluje proboszcz parafii ksiądz redaktor Jerzy Martinowicz.

Apel o wsparcie dla budowanego w Grodnie kościoła pw. Błogosławionej Marianny Biernackiej – pierwszej w święcie świątyni, której patronuje Sługa Boża, będąca patronką teściowych, prawdopodobnie ma na celu nakrycie dachem wznoszonej świątyni jeszcze przed najbliższym sezonem zimowym.

Tak wygląda w tej chwili budowany w Grodnie kościół pw. Błogosławionej Marianny Biernackiej, fot.: facebook.com

Fragment metalowej konstrukcji dachu kościoła, fot.: facebook.com

Sposoby, jakimi można wesprzeć ten szczytny cel, można znaleźć na Facebooku księdza Martinowicza (https://www.facebook.com/jerzy.martinowicz). Informuje on, że wsparcie materialne na budowę świątyni można przekazać za pośrednictwem portalu Zrzutka.pl.

albo przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, przesyłając ofiarę na konto:

Zespół Pomocy Kosciołowi na Wschodzie

Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa

Santander Bank Polska S.A. Warszawa

wpłaty w PLN i SWIFT CODE:

WBKPPLPP PL89 1090 1014 0000 0000 0301 4449

w tytule przelewu podać: darowizna na budowę kościoła w Grodnie

„W modlitwie nieustannie pamiętamy o wszystkich modlących się za nas i wspierających nas materialnie” – pisze do potencjalnych ofiarodawców ksiądz proboszcz Jerzy Martinowicz.

Parafia pw. Błogosławionej Marianny Biernackiej powstała w grodzie nad Niemnem prawie pięć lat temu.

Ksiądz Biskup Grodzieński Aleksander Kaszkiewicz, kierując się dobrem duchowym wiernych i rozwojem Kościoła Chrystusowego w diecezji grodzieńskiej, pod koniec 2019 roku, powołał do istnienia nową parafię pw. Błogosławionej Marianny Biernackiej w Grodnie. W skład nowej parafii weszły dwie stosunkowo nowe dzielnice znajdujące się na obrzeżach miasta: Łososno i Baranowicze, a także wieś Tarusicze.

O patronce parafii i postępach w budowie pierwszej w świecie świątyni pod wezwaniem Błogosławionej Marianny Biernackiej opowiedział na portalu Zrzutka.pl sam proboszcz parafii – ksiądz redaktor Jerzy Martinowicz.

Duchowny napisał, że parafia została erygowana w przededniu 20. rocznicy beatyfikacji Marianny Biernackiej, która miała miejsce 13 czerwca 1999 roku w Warszawie. W tym historycznym dniu papież Jan Paweł II ogłosił Mariannę Biernacką błogosławioną w grupie męczenników II wojny światowej.

„Obierając Mariannę za swoją patronkę, chcemy podziękować Panu Bogu za ten hojny plon, który już wydało i wciąż wydaje to maleńkie ziarenko, jakim jest ta prosta kobieta, matka, żona, babcia, teściowa, chrześcijanka, ale przede wszystkim człowiek. Jesteśmy przekonani, że wrzucone w ziemię wciąż owocuje. Błogosławiona nie tylko uratowała życie swojej synowej i wnuków, ale wciąż ratuje nas, nasze relacje, a w sposób szczególny relacje w naszych rodzinach.

Błogosławiona Marianna Biernacka, fot.: Wikipedia

Ta dzielna kobieta zawsze broniła zdrowych więzi małżeńskich oraz rodzinnych. Jest to bardzo ważne szczególnie dzisiaj, kiedy małżeństwo i rodzina przeżywają głęboki kryzys. Mając tak unikalną Patronkę, chcemy wzywać jej wstawiennictwa, aby relacje w naszych rodzinach: między osobami starszymi a młodszymi, synową a teściową, ojcem a synem – stawały się lepsze, piękniejsze, bardziej przyjazne i czułe. Pragniemy wzywać jej pomocy w tworzeniu zdrowych i trwałych relacji międzypokoleniowych.

Przykład naszej Błogosławionej sprawia, że widzimy w niej przede wszystkim patronkę teściowych, wdów, synowych, życia poczętego, bezdzietnych małżeństw, a także całych rodzin. Pragniemy więc, by świątynia parafialna pod jej wezwaniem stała się miejscem szczególnej modlitwy za wszystkie rodziny naszego miasta i kraju. Jest to bardzo ważne szczególnie dzisiaj, gdy obserwujemy brak szacunku dla życia ludzkiego, które dla wielu stało się polem walki o to, czy ktoś ma prawo się narodzić lub godnie umrzeć.

Poczytujemy za zaszczyt, że będzie to pierwsza świątynia w naszym kraju, a z pewnością i w całym świecie dedykowana błogosławionej Mariannie Biernackiej, która przelała swoją krew na naszej ziemi. Pragniemy, by kult polskiej Błogosławionej dalej się rozwijał na terenie diecezji grodzieńskiej oraz w całym kraju, aby o niej i o wielkości jej heroicznego czynu wiedziało jak najwięcej ludzi.

Projekt naszej świątyni został przygotowany przez znanego w Grodnie architekta Aleksandra Sztena, wieloletniego głównego architekta państwowego Biura Projektów ds. zarządzania architekturą i budową państwową Grodzieńskiego Komitetu Wykonawczego.

Tak ma wyglądać świątynia po zakończeniu budowy, fot.: facebook.com

Budynek powinien być wygodny, racjonalny, łatwy do wzniesienia i ekonomiczny w budowie i eksploatacji. Nie wyklucza to jednak pewnej nowości i oryginalności w wykonaniu elewacji i wnętrz.

Dynamiczne barokowe krzywoliniowe formy w nowoczesnej interpretacji są głównym motywem dekoracyjnym, a architektoniczny wygląd elewacji dopełnią elementy z ozdób dawnych grodzieńskich kościołów.

Świątynia będzie jednonawowa. Będzie miała 28 metrów długości, 12 metrów szerokości i 14 metrów wysokości. Wysokość razem z wieżą wyniesie 29 metrów.

Ściany zewnętrzne zostaną wykonane z bloków gazobetonowych z późniejszym tynkiem i malowaniem, a dach świątyni sporządzony z konstrukcji metalowo-drewnianych pokryty blachą.

Chcemy, by ta świątynia stała się centrum spotkań i formowania młodych rodzin, dzieci i młodzieży. Wierni bardzo potrzebują miejsca, gdzie będą mogli się spotykać z Panem Bogiem i z sobą nawzajem, znajdować kompetentną pomoc w rozwiązywaniu różnych problemów i wezwań, które powstają przed młodymi rodzinami we współczesnym świecie. Dlatego przy kościele jest przewidziane nowoczesne Centrum Duszpasterskie, które będzie się znajdowało pod samą świątynią (podpiwniczenie).

Planujemy utworzenie tam dużej sali ze sceną, która będzie służyła w codziennej pracy duszpasterskiej wspólnoty parafialnej. Są też przewidziane dwie salki do zajęć z rodzinami, dziećmi i młodzieżą oraz do pomocy socjalnej ludziom starszym. Chcemy, aby nasze centrum stało się miejscem realizacji duchowych i socjalnych potrzeb wiernych oraz wszystkich mieszkańców dzielnic należących do parafii.

W lipcu 2022 roku została wbita pierwsza łopata pod budowę naszej nowej świątyni. Ekipa budowlana bardzo prężnie zabrała się do pracy. Widzimy zdumiewające efekty ich dotychczasowych wysiłków i nasze serca rosną. Na usta cisną się słowa: „Boże, pobłogosław to dzieło!”. W minionym roku udało się nam założyć fundamenty świątyni, zrobić dolną część kościoła. W chwili obecnej służy nam jako czasowa kaplica na czas budowy. Dzięki temu możemy kontynuować rozpoczętą działalność duszpasterską, a wierni mogą uczestniczyć w sakramentalnym życiu Kościoła.

20 listopada 2022 roku, w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata odbyło się poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego, zostały wniesione relikwie bł. Marianny Biernackiej, patronki parafii, a także była sprawowana pierwsza Msza św. w murach budującego się kościoła. Eucharystii przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Obecny był również Ksiądz Biskup Grodzieński Aleksander Kaszkiewicz.

W 2023 roku wznieśliśmy mury naszej świątyni. W chwili obecnej zbieramy pieniądze na dach…

Tak się stało, że początek tworzenia naszej wspólnoty parafialnej i rozpoczęcie budowy świątyni przypadł na bardzo trudny czas z wielu względów. Różnorodne wydarzenia nie sprzyjają budowie.

Mamy świadomość tego, że parafia nie jest w stanie wybudować świątynię sama, dlatego jesteśmy zdani na poszukiwanie ludzi dobrej woli, którzy mogliby się włączyć w naszą budowę.

W związku z tym uprzejmie prosimy o pomoc finansową w budowie naszego kościoła. Ze swej strony zapewniamy o całkowitej przejrzystości, a w modlitwie nieustannie pamiętamy o wszystkich modlących się za nas i wspierających nas materialnie, gdyż bez pomocy duchowej i materialnej nie będziemy w stanie nic zrobić” – apeluje proboszcz.

Znadniemna.pl na podstawie Facebook.com oraz Zrzutka.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content