HomeBiałoruś14. pakiet sankcji już w działaniu. Szok na granicy w Terespolu

14. pakiet sankcji już w działaniu. Szok na granicy w Terespolu

4 lipca, czyli w czwartek rano, kierowcy chcący przekroczyć granicę polsko-białoruską  w Terespolu mogli doznać sporego szoku. Właśnie wtedy zaczął obowiązywać czternasty pakiet zachodnich sankcji, tak samo dotkliwych dla Białorusi i Białorusinów, jak te, które dotyczą Rosji i Rosjan.

Tym razem ograniczenia dotyczą handlu, usług i transportu. Białorusini usiłujący przekroczyć drogowe przejście graniczne Terespol-Brześć zaczęli skarżyć się na wejście w życie nowych ograniczeń – informuje portal Belsat.eu.

Wraz z przejęciem służby przez nową zmianę, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zaczęli ściśle przestrzegać rozporządzenia Rady Unii Europejskiej nr 2024/1865 z 29 czerwca dotyczącego “środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy”. Dokument w wersji polskiej liczy 265 stron i podróżni nie wiedzą, co od tej pory mogą wywieźć przez granicę UE.

– Zabronione jest praktycznie wszystko. Samochody zawracają i jadą zwracać towar. Dozwolone są tylko drobiazgi typu żywność, leki i proszki. Żadnego sprzętu elektronicznego – skarżył się jeden z białoruskich internautów, cytowany przez Belsat.

Celnicy przekonywali kierowców, że idą im na rękę nie wzywając policji i nie wystawiając mandatów.

– Celnicy mówią, że nic nie można wywieźć. Według celników powinni oni pobrać VAT, odprawić na kontrolę i wezwać policję. Jakoby robią nam na rękę, że tylko nas zawracają, bez wzywania policji i wystawiania mandatów – poskarżył się kolejny białoruski kierowca.

O co chodzi z nowymi sankcjami

Białoruś została objęta takimi samymi sankcjami, jak Rosja. Ograniczenia mają zapobiegać obchodzeniu obostrzeń nałożonych wcześniej przez UE na Rosję.

Nowe sankcje przewidują m.in. zakaz eksportu na Białoruś wszystkich technologii tzw. podwójnego zastosowania oraz wprowadzają dalsze ograniczenia eksportu towarów, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia białoruskich zdolności przemysłowych. Jeśli chodzi o import, zakazuje się m.in. przywozu komponentów nawigacji morskiej, a także diamentów, złota, węgla i ropy naftowej.

W nowym pakiecie rozszerzono też zakaz przewozu drogowego towarów z Białorusi na terytorium UE za pośrednictwem przyczep, naczep zarejestrowanych na Białorusi oraz ciężarówek zarejestrowanych poza Białorusią. Firmy przewozowe z UE, w których co najmniej 25 proc. udziałów mają Białorusini (osoby prawne lub fizyczne) nie będą mogły być uważane za unijne przedsiębiorstwa transportowe lub przewozowe.

Jak informuje portal Belsat od rana funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zaczęli ściśle przestrzegać rozporządzenia Rady Unii Europejskiej z 29 czerwca. Niektórzy kierowcy byli zaskoczeni takim obrotem spraw. Warto nadmienić, że decyzję o kolejnym pakiecie sankcji przyjęto podczas posiedzenia szefów MSZ kilka dni temu.

 Znadniemna.pl za Belsat.eu, fot.: lublininfo.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content