HomeHistoriaUpamiętnić Wrzesień 1939 na Kresach północnowschodnich

Upamiętnić Wrzesień 1939 na Kresach północnowschodnich

Z inicjatywą powołania zespołu ds. historii i upamiętnienia walk na Kresach północnowschodnich II Rzeczypospolitej we wrześniu 1939 r. wystąpiła warszawska Fundacja Joachima Lelewela.

Piotr Kościński

Piotr Kościński

Inspiracją do podjęcia się gromadzenia wszelkich materiałów, przypominających o przemilczanej w okresie PRL-u i mającej wciąż dużo „białych plam” historii walk Polaków z sowieckim najeźdźcą na terenach obecnych Białorusi i Litwy, posłużyło nakręcenie przez naszych warszawskich przyjaciół filmu „Krew na bruku. Grodno 1939″.

Jak ogłosił prezes Fundacji Joachima Lelewela Piotr Kościński materiały, gromadzone przez Zespół ds. historii i upamiętnienia walk na Kresach północnowschodnich II Rzeczypospolitej we wrześniu 1939 r., będą się ukazywały na stronie internetowej Klubu Przyjaciół Filmu Grodno 1939, która opisywała prace nad filmem „Krew na bruku. Grodno 1939″.

Do potrzeb Zespołu ds. historii i upamiętnienia walk na Kresach północnowschodnich II Rzeczypospolitej we wrześniu 1939 r. strona o filmie zostanie zmodyfikowana tak, aby gromadzone przez zespół materiały mogły się na niej ukazywać.

Inicjatywa Fundacji Joachima Lelewela, ma zaowocować między innymi zgromadzeniem niezbędnej ilości materiału do napisania scenariusza pełnometrażowego filmu fabularnego o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku.

Piotr Kościński zachęca do wspierania inicjatywy wszystkich zainteresowanych produkcją filmu o obronie Grodna zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Na Białorusi partnerem Fundacji Joachima Lelewela w realizowaniu powyższej inicjatywy jest Związek Polaków na Białorusi. Piotr Kościński liczy także na współpracę z polskimi organizacjami i mediami na Litwie. Zaprasza też do dzielenia się wiedzą historyków białoruskich. – Chodzi bowiem o odkrywanie i pokazywanie prawdy – mówi prezes Fundacji Joachima Lelewela.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych inicjatywą Fundacji Joachima Lelewela o kontakt e-mailowy z jej szefem: [email protected]

Znadniemna.pl na podstawie Klubprzyjaciolfilmugrodno1939.wordpress.com

Najnowsze komentarze

  • komentarz usunięty, gdyż zawiera obraźliwe treści pod adresem konkretnej osoby- redakcja.

    • Wiktorze Dmuchowski vel Rachel, przestań obrażać ludzi! Bo będziemy musieli cię zabanować! Redakcja

  • Panie Dmuchowski vel Rachel, kasuję także ten pana komentarz, gdyż jest po prostu głupi. Daję w ten sposób panu szansę, aby się pan nie pogrążał ostatecznie – redaktor

  • Dmuchowski vel Rachel, nie zmęczy mnie pan. Kasuję również ten pana komentarz – redaktor.

Skomentuj

Skip to content