HomeHistoriaW Białymstoku na Syberii odnowiono i poświęcono upamiętnienie ofiar „Operacji Polskiej” NKWD

W Białymstoku na Syberii odnowiono i poświęcono upamiętnienie ofiar „Operacji Polskiej” NKWD

Chodzi o wieś Białystok, założoną w obwodzie tomskim na Syberii przez migrantów z Białorusi i Polski. Syberyjscy białostocczanie w latach 1937-1938, w czasach szalejącego w ZSRR terroru państwowego, stracili ponad stu współmieszkańców. Rozstrzelano ich m.in. w ramach tzw. „Operacji Polskiej” NKWD. Dwa lata temu tzw. „nieznani sprawcy” zniszczyli memoriał, upamiętniający bezwinnie zamordowane ofiary stalinowskiego terroru. W tym roku mieszkańcy Białegostoku odnowili zniszczone przez wandali upamiętnienie i uroczyście go poświęcili – pisze portal Katolik.life.

Uroczystość poświęcenia odrestaurowanego krzyża i tablic z nazwiskami ofiar terroru odbyła się po uroczystej Mszy Świętej, którą odprawiono w miejscowym kościele pw. św. Antoniego w obecności mieszkańców Białegostoku oraz pielgrzymów ze wspólnoty katolickiej Tomska, którzy przybyli z tej okazji do syberyjskiej polsko-białoruskiej wsi ze swoimi księżmi.

Upamiętniające ofiary państwowego terroru krzyż i tablice zostały poświęcone przez Ordynariusza DieceNowosyzji Przemienienia Pańskiego RCC w Nowosybirsku, administratora apostolskiego Syberii, biskupa Josepha Wertha.

O odnowieniu upamiętnienia ofiar represji stalinowskich w syberyjskim Białymstoku poinformowało Stowarzyszenie „Memoriał”. Działalność tej organizacji na terenie Rosji została zdelegalizowana w kwietniu 2022 roku. Z archiwalnych publikacji „Memoriału” dowiadujemy się jednak, że w 2003 roku z inicjatywy mieszkańca syberyjskiego Białegostoku Wasilija Chanewicza we wsi wzniesiono pomnik poświęcony miejscowym mieszkańcom, którzy ucierpieli w latach wielkiego terroru i zginęli w czasie II wojny światowej. Upamiętnienie zwieńczone było czterometrowym krzyżem katolickim. Wieś została założona bowiem w 1898 roku przez katolików, przybyszy z Białorusi i Polski. Potomkowie założycieli Białegostoku oraz ich dzieci i wnuki także wyznają wiarę katolicką.

Memoriał ku czci zamordowanych przez NKWD Polaków i Białorusinów nie przeszkadzał nikomu do 11 listopada 2022 roku. W tym właśnie dniu, kiedy Polacy świętowali 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, nieznane osoby przepiłowały metalowy krzyż i zburzyły upamiętniające ofiary tablice. Na wniosek mieszkańców wsi miejscowa policja wszczęła wówczas sprawę karną, stwierdzając popełnienie aktu wandalizmu. Dochodzenie zakończyło się jednak bez wynikowo.

W 2023 roku, w dniu św. Antoniego z Padwy, wierni z katolickiej parafii w Tomsku odrestaurowali ścięty i skradziony przez wandali krzyż, a w roku bieżącym z inicjatywy Wasilija Chanewicza, wykonane zostały nowe tablice z nazwiskami 100 ofiar represji: 93 mieszkańców Białegostoku i siedmiu księży katolickich, którzy przez lata posługiwali w miejscowym kościele. Wszyscy oni zostali rozstrzelani w latach 1937-1938 podczas tzw. „Operacji Polskiej” NKWD.

Memoriał ofiar „Operacji Polskiej” NKWD w syberyjskim Białymstoku, fot.: Katolik.life

„Oczywiście nie mamy wpływu na to, co robią inni ludzie, ale możemy starać się przywracać dobro, nie odpłacając złem za zło. Musimy być jak niezapominajki. Płynie strumień, płynie czas, ale niezapominajka ciągle przypomina: „Nie zapomnij, nie zapomnij!” Bo tutaj przelana została krew niewinna, tu ludzie ginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Nigdy nie zapomnę naszych białostockich babć, które wtedy, zimą 1938 roku, miały po 8-9 lat. Całowały buty Enkawudzistów i błagały: „Nie zabierajcie naszych ojców, nie zabierajcie naszych braci”. Wszystkich zabrano i zdecydowana większość z nich nigdy nie wróciła. Nigdy. Musimy o tym pamiętać nie po to, żeby się zemścić. Jeśli na zło odpowiemy złem, to zło się pomnoży. Należy pamiętać o tym, żeby wiedzieć, że dobro jest silniejsze, że pamięć o nim też jest silniejsza” – mówił podczas uroczystości poświęcenia odnowionego upamiętnienia ofiar stalinowskich represji w syberyjskim Białymstoku ksiądz Wojciech Ziołek, proboszcz parafii katolickiej w Tomsku.

Znadniemna.pl na podstawie Katolik.life

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content