HomeSpołeczeństwoJedno z ważniejszych przejście granicznych z Białorusią znów może zostać otwarte

Jedno z ważniejszych przejście granicznych z Białorusią znów może zostać otwarte

 -Od poniedziałku bardzo poważnie będę analizował, czy możliwe jest odblokowanie przejścia granicznego w Bobrownikach – poinformował premier Donald Tusk na spotkaniu w Białymstoku. Decyzja o otwarciu może być kluczowa dla wielu przedsiębiorstw, które utrzymywały się dzięki transgranicznej wymianie handlowej.

Od wielu miesięcy przejścia graniczne z Białorusią na terenie województwa podlaskiego pozostają zamknięte w związku z kryzysem migracyjnym. Przejście w Bobrownikach zablokowano w lutym 2023 roku. Wcześniej – w listopadzie 2021 r. – zamknięto przejście w Kuźnicy, a jeszcze wcześniej w Połowcach, w marcu 2020 roku

– Rozmawiałem przed spotkaniem z wojewodą, jak pomóc kupcom i przedsiębiorcom, którzy stracili na zamknięciu granicy – powiedział Donald Tusk w piątek na spotkaniu z wyborcami na Podlasiu. Podkreślił, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po rozmowach z wojskowymi, kierownictwem Straży Granicznej oraz ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji.

„Nie podejmę tej decyzji, jeśli…”

– Od poniedziałku, i mam nadzieję w ciągu kilku dni, będę gotowy z pewnymi propozycjami, ale musimy to przeanalizować, czy możliwe jest odblokowanie jednego przejścia. Myślę tu o Bobrownikach. Ja nie podejmę tej decyzji, jeśli dowództwo wojskowe i Straży Granicznej będzie miało jednoznacznie negatywną opinię, że to może wpłynąć w sposób masywny negatywnie na nasze bezpieczeństwo – powiedział szef rządu.

Przypomnijmy – przejścia graniczne z Białorusią zostały zamknięte w związku z kryzysem migracyjnym, który rozpoczął się w sierpniu 2021 roku. Na tę chwilę działają jedynie przejścia na Lubelszczyźnie: w Koroszczynie i Terespolu, choć i tam kolejki do odprawy celnej samochodów ciężarowych sięgają okresowo nawet kilkudziesięciu kilometrów.

Tusk: Zmusić Łukaszenkę do zaprzestania haniebnego procederu

Premier zapewnił, że „jest ostatnim człowiekiem, który chciałby robić jakiekolwiek pozytywne gesty wobec Białorusi”. – Nie mówię o ludziach, mówię o Łukaszence i reżimie. Wręcz przeciwnie: my raczej szukamy sposobu, żeby zmusić Łukaszenkę do zaprzestania tego haniebnego procederu na granicy, tego organizowania nielegalnej migracji. Wiecie, ile nas to wszystkich kosztuje, jaka to tragedia – podkreślił Tusk.

 Znadniemna.pl za TVP.INFO/IAR, fot.: Facebook.com

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content