HomeBiałoruśKuria Diecezji Witebskiej oficjalnie: oblatów z Szumilina skazano na areszt

Kuria Diecezji Witebskiej oficjalnie: oblatów z Szumilina skazano na areszt

Ponad tydzień potrzebowała kuria Diecezji Witebskiej na uzyskanie od białoruskich organów ścigania  informacji o losie ojca Andrzeja Juchniewicza i ojca Pawła Lemekha ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI),posługujących w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie, koło Witebska.

Według opublikowanego przez kurię komunikatu dwaj zakonnicy – o. Andrzej Juchniewicz i o. Paweł Lemech – zostali zatrzymani przez białoruskie władze 8 maja tego roku i skazani na 15 i 10 dni aresztu odpowiednio.

Jak już informowaliśmy, w procesie sądowym obaj duchowni uczestniczyli nie opuszczając aresztu – za pośrednictwem aplikacji Skype, umożliwiającej internetową transmisję na żywo dźwięku i obrazu.

Na komunikat kurii Diecezji Witebskiej powołała się w swoim komunikacie, potwierdzającym nałożenie na oblatów kary aresztu, Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do której jurysdykcji należy oblacka misja na Białorusi oraz obaj aresztowani zakonnicy.

„Za oficjalnym stanowiskiem kurii diecezji witebskiej możemy potwierdzić, że oblaci odbywają areszt administracyjny: ojciec Andrzej – 15 dni, o. Paweł – 10 dni. Trwamy na modlitwie i zachęcamy do niej wszystkich ludzi dobrej woli. Prosimy także o modlitwę za wspólnotę parafialną w Szumilinie, która została pozbawiona opieki duszpasterskiej” – przekazał rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Paweł Gomulak. Dodał, że w związku z zatrzymaniem oblatów „troska  wyrażana przez superiora generalnego zgromadzenia i opinię międzynarodową dotyczy stanu zdrowia osadzonych w białoruskim areszcie zakonników”. Według o. Pawła Gomulaka przebywającym w areszcie oblatom udało się przekazać kilka drobnych rzeczy.

Społeczność zakonna oblatów zaznacza, że obaj zatrzymani księża mają obywatelstwo białoruskie. Podstawą  do ich zatrzymania i aresztowania miała być rzekoma dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa.

Zgromadzenie oblatów założył 25 stycznia 1816 roku w Aix (Prowansja) we Francji ks. Eugeniusz de Mazenod, późniejszy biskup Marsylii. Polska prowincja powstała w 1921 roku. Podejmuje posługę słowa Bożego, działalność misyjną, duszpasterstwo parafialne i specjalistyczne. Oprócz Polski obejmuje m.in. Madagaskar, Ukrainę, Białoruś, Turkmenistan, kraje skandynawskie i Beneluksu.

Znadniemna.pl na podstawie Catholicnews.by oraz Oblaci.pl, fot.: Catholicnews.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content