HomeBiałoruśŚmierć Litwina w białoruskim areszcie. Służby Łukaszenki złamały Konwencję Wiedeńską

Śmierć Litwina w białoruskim areszcie. Służby Łukaszenki złamały Konwencję Wiedeńską

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej poinformowało 12 marca, iż Litwa wystosowała notę protestacyjną do Białorusi w związku ze śmiercią w białoruskim areszcie litewskiego obywatela.

Nota została przekazana tymczasowemu chargé d’affaires Białorusi na Litwie Jarosławowi Chmylowi. W dokumencie wyrażono zdecydowany protest przeciwko działaniom białoruskich służb, które w dniu 31 grudnia 2023 roku zatrzymały na terytorium Białorusi obywatela Litwy – N.R., po czym ten zmarł w więzieniu, gdyż nie została mu prawdopodobnie zapewniona niezbędna pomoc medyczna.

Według komunikatu MSZ Litwy, urzędnicy konsularni tego kraju nie zostali w odpowiednim trybie poinformowani ani o samym zatrzymaniu obywatela Litwy, ani o przyczynach takiego działania ze strony białoruskich służb. Stronie litewskiej nie udzielono również informacji o stanie zdrowia mężczyzny, a także nie pozwolono na odwiedziny go przez konsula, czy udzielenie zatrzymanemu pomocy prawnej bądź medycznej.

Jak zauważa MSZ, takimi działaniami Białoruś rażąco naruszyła Konwencję Wiedeńską o stosunkach konsularnych.

– Litwa stanowczo domaga się niezwłocznego oficjalnego poinformowania Ministerstwa Spraw Zagranicznych o przyczynach zatrzymania obywatela Litwy, stanie zdrowia w czasie jego zatrzymania i wszystkich związanych z tym okolicznościach, a także potwierdzenia faktu śmierci tego obywatela, wskazania czasu i miejsca śmierci, okoliczności i przyczyn – czytamy w komunikacie MSZ Litwy.

Litewska agencja informacyjna ELTA przypomina, że osoba zatrzymana w grudniu na granicy z Białorusią została oskarżona przez białoruskie służby o przemyt amunicji.

Portal litewskiego nadawcy publicznego LRT.lt informował z kolei, że białoruscy celnicy podczas kontroli samochodu obywatela Litwy znaleźli 98 sztuk amunicji.

Organy celne obwodu grodzieńskiego poinformowały wówczas o wszczęciu postępowania karnego przeciwko Litwinowi za przestępstwo określone w art. 333-1 ust. 1 Kodeksu Karnego Republiki Białorusi. Na tej podstawie obywatel Litwy został zatrzymany i trafił do aresztu.

MSZ Litwy zauważa, że w ostatnim czasie białoruskie władze nasiliły wrogie i prowokacyjne działania wobec obywateli Litwy, którzy przebywają na Białorusi lub znajdują się tam tymczasowo. Według litewskiego resortu spraw zagranicznych często są oni bezprawnie zatrzymywani i poddawani sfabrykowanym oskarżeniom.

Więzienia i areszty na Białorusi są miejscami, w których śmierć więźniów nie należy do zdarzeń wyjątkowych. Obrońcy praw człowieka, monitorujący sytuację więźniów politycznych reżimu Łukaszenki szacują, że warunki, w jakich tamci przebywają oraz lekceważenie przez pilnujących ich funkcjonariuszy stanu zdrowia więźniów, doprowadziło do śmierci co najmniej pięciu przebywających za kratami Białorusinów.

MSZ Litwy po raz kolejny stanowczo zaleca obywatelom tego kraju, aby nie podróżowali na Białoruś, a tym z nich, którzy obecnie tam przebywają, zalecane jest natychmiastowe opuszczenie terytorium, kontrolowanego przez reżim Łukaszenki.

Znadniemna.pl na podstawie LRT.lt, na zdjęciu: brama do więzienia w Grodnie. Tutaj znajduje się także  areszt śledczy, w którym mógł umrzeć obywatel Litwy, aresztowany po przekroczeniu granicy z Białorusią, fot.: Spring96.org 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content