Chodzi o połączony Zespół Parlamentarny, powołany w miejsce istniejących dotąd równolegle zespołów – Senatu RP oraz Sejmu RP. W skład nowo powołanego ciała parlamentarnego weszli zarówno posłowie na Sejm RP, jak też reprezentanci wyższej izby polskiego parlamentu, czyli senatorowie.
Na swoim pierwszym posiedzeniu, które odbyło się 7 marca, członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnej Białorusi wybrali prezydium, na którego czele stanął poseł na Sejm RP Michał Szczerba (KO), od października 2023 roku będący między innymi przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Zastępcami Michała Szczerby na stanowisku przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnej Białorusi zostali: senator RP Bogdan Borusewicz (KO), marszałek Senatu RP w latach 2005 – 2015, a później – wieloletni wicemarszałek tej izby oraz obecny wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński (PSL).
O pierwszym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnej Białorusi poinformował na Facebooku Robert Tyszkiewicz, polityk Platformy Obywatelskiej, który w poprzedniej kadencji Sejmu kierował Parlamentarnym Zespołem ds. Białorusi i sejmową Komisją Łączności z Polakami za Granicą.
„To bardzo ważne, że rozpoczęta przeze mnie w 2005 roku historia Zespołu będzie kontynuowana w obecnej kadencji. Cieszę się na naszą współpracę” – napisał Robert Tyszkiewicz.
Rozpoczęcie działalności Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnej Białorusi zostało zauważone także przez białoruskie siły demokratyczne, które działają na uchodźstwie ze względu na brutalne represje panującego na Białorusi dyktatorskiego reżimu Łukaszenki.
Paweł Łatuszka, reprezentujący Zjednoczony Gabinet Przejściowy na czele z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską, na swoim profilu na Telegramie napisał, że podczas rozmowy z Michałem Szczerbą osiągnięte zostało porozumienie o spotkaniu w najbliższym czasie członków Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnej Białorusi białoruską opozycją demokratyczną. Według Łatuszki dla sił demokratycznych Białorusi ważne jest „akcentowanie większej uwagi na problemach, związanych z masowym łamaniem praw człowieka na Białorusi, uwolnieniem białoruskich więźniów politycznych, pociągnięciem do odpowiedzialności Łukaszenki i jego pomagierów za zbrodnie popełnione przeciwko narodom Białorusi oraz Ukrainy”.
Politycy mieli się umówić także, iż w trakcie planowanego spotkania z białoruską opozycją członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnej Białorusi omówią możliwość przeprowadzenia wspólnego posiedzenia obu izb polskiego parlamentu na temat sytuacji na Białorusi. Wynikiem takiego posiedzenia miałoby stać się uchwalenie wspólnej rezolucji polskiego Sejmu i Senatu oraz podjęcie konkretnych działań, wspierających walkę białoruskiego społeczeństwa oraz sił demokratycznych Białorusi.
Znadniemna.pl na podstawie Facebook.com/roberttyszkiewicz i T.me/latushka, na zdjęciu: członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnej Białorusi, fot.: Facebok/roberttyszkiewicz