Na aukcji BUTB-Property pojawiła się rzadka nieruchomość – dawna posiadłość Zawiszów z XIX wieku w Kuchcicach (obecnie wieś Pierwomajski) około 5 km na zachód od Uzdy nad rzeką Ussą w obwodzie mińskim. Cena wywoławcza tej perły architektury zaledwie wynosi 15 660 rubli, czyli niecałe 5 tys. dolarów.
Historia pałacu Zawiszów w Kuchcicach odsyła nas do roku 1891. Właścicielem ziem był żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku Kazimierz Zawisza, szambelan Jego Królewskiej Mości, generał wojsk koronnych, który zbudował tam obszerną rezydencję. Pałac (niestety nie zachował się do dziś) składał się z trzech członów mieszkalnych: głównej, centralnej części i ustawionych do niej równolegle po obu stronach oficyn.
Oprócz wyjątkowego pałacu, na terenie zespołu dworsko – parkowego znajdują się budynki gospodarcze oraz park z kaplicą – grobowcem książąt Zawiszy z XIX wieku.
Do dziś zachowały się jedynie dwie oficyny, częściowo park krajobrazowy, młyn wodny, stajnia i inne budynki gospodarcze.
Ostatnią właścicielką majątku w Kuchcicach była prawnuczka Kazimierz Zawiszy Maria Magdalena. Według informacji dostępnych w źródłach jawnych w 1919 roku utraciła prawo pobytu i własność ziemi, po czym wyjechała do Szwajcarii do klasztoru dominikanów.
W wyniku II rozbioru Polski wieś znalazła się w 1793 roku w Imperium Rosyjskim. W latach 1919–1920 pod polskim zarządem (Zarządem Cywilnym Ziem Wschodnich). Ostatecznie znalazła się w ZSRR, a od 1991 roku – na Białorusi.
W Kuchcicach pozostały ruiny zboru kalwińskiego (w XVI wieku niektóre linie Zawiszów przeszły na protestantyzm.
Cały kompleks jest historyczno-kulturalnym zabytkiem Białorusi o numerze w rejestrze 612Г000628. Przysiółek, w którym się znajduje, nazywa się obecnie Pierszomajski.
Jak podaje portal onliner.by, każdy może stać się właścicielem tej niezwykłej posiadłości i tchnąć w nią nowe życie.
Aukcja odbędzie się 4 marca w formie aukcji internetowej.
Znadniemna.pl/Kresy24.pl/onliner.by/wikipedia.org
Wiesław Miodonowski / 16 lutego, 2024
Apeluję do wszystkich, którzy mają możliwość pomocy w odkupieniu tego dziedzictwa historycznego i kulturowego dla Białorusi i Polski.
Zajmuję się tym problemem od ponad 5 lat:
1. Tutaj, na Białorusi, wydrukowano pierwszą Biblię w języku białoruskim w 1572 r.
2. W Kuchcicach mieszkała rodzina i zostali pochowani są wybitni ludzie Białorusi: Maria Magdalena Zawisza-Kierżgajło Radziwiłł i jej mąż Wacław Mikołaj Radziwiłł. Wnieśli ogromny wkład w kulturę Białorusi.
3. Pochowano całą rodzinę Zawiszów.
PS. Wymieniłem tylko niewielką część ich zalet.
Wiesław Miodonowski
Prezes Polonii Medycznej Mińsk i obwód Miński.
t. +375 29 688-03-57.
/
Wiesław Miodonowski / 17 lutego, 2024
Nie wiem, czy Kaplitsa jest sprzedana, czy nie?
/