HomeBiałoruśKatolicki intelektualista i księża z Białorusi również na liście ściganych przez Kreml

Katolicki intelektualista i księża z Białorusi również na liście ściganych przez Kreml

Co najmniej dwaj księża katoliccy – ks. Wiaczesław Barok, ks. Andrzej Waszczuk oraz intelektualista katolicki z Białorusi Piotr Rudkowski, figurują na opublikowanej przez portal Mediazona.by liście Białorusinów, poszukiwanych listem gończym przez MSW Rosji.

Ksiądz Wiaczesław Barok

Ksiądz Wiaczesław Barok

to były proboszcz parafii św. Jozafata Kuncewicza w Rossonach na Witebszczyźnie, a obecnie – duszpasterz Białorusinów w Warszawie, posługujący w kościele św. Aleksandra na stołecznym placu Trzech Krzyży. Jest ponadto współzałożycielem białoruskiej inicjatywy „Chrześcijańska Wizja”, monitorującej przestrzeganie na Białorusi praw chrześcijan niezależnie od ich przynależności do tego czy innego kościoła.

Ks. Andrzej Waszczuk

Ksiądz Andrzej Waszczuk, fot.: Trzebnica.naszemiasto.pl

to były misjonarz katolicki na Ukrainie oraz były proboszcz w kościele Św. Ducha w Witebsku na Białorusi, Latem 2022 roku został aresztowany przez oprawców reżimu Łukaszenki, po czym był więziony w areszcie, a w konsekwencji – zmuszony do opuszczenia Białorusi.

Oto jak opowiadał o swoim aresztowaniu podczas rekolekcji w Trzebnicy, po ucieczce z Białorusi do Polski:

„Aresztowano mnie 15 lipca 2022 roku o godz. 15.40. Później się dowiedziałem, że KGB od poprzedniego roku już mnie śledziło. Pewnie chodziło o moje kazania, chociaż nie mówiłem w nich nic tak naprawdę złego. Wiadomo, że u nas na Białorusi za prawdę i za wiarę w Boga idzie się siedzieć. Przyjechało po mnie trzech gości i po prostu zwinęli mnie z kościoła – mówił ks. Andrzej cytowany przez witrynę Trzebnica.naszemiasto.pl.

Piotr Rudkowski

Piotr Rudkowski, fot.: udf.name

to białoruski intelektualista katolicki, były dyrektor Białoruskiego Instytutu Badań Strategicznych (BISS – Belarusian Institute of Strategic Studies). Prowadzi stałą rubrykę „Effatha” w Radiu Watykańskim, w której rozważa na tematy duchowe oraz społeczne.

Na ujawnionej przez portal Mediazona.by liście ściganych przez MSW Rosji znalazło się ponad trzy tysiące nazwisk obywateli Białorusi, głownie znajdujących się na wymuszonej emigracji opozycyjnych polityków, działaczy społecznych, dziennikarzy, żołnierzy-ochotników, walczących w Siłach Zbrojnych Ukrainy przeciwko Rosji. Wśród ściganych przez Rosjan jest także nasz kolega – redaktor portalu Znadniemna.pl Andrzej Pisalnik.

Znadniemna.pl na podstawie Belarus2020.churchby.info oraz Mediazona.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content