Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał na cztery lata więzienia obywatela Białorusi i Rosji za działalność szpiegowską prowadzoną w Polsce na rzecz Federacji Rosyjskiej. Cudzoziemcy zbierali informację dla rosyjskiego GRU (wywiad wojskowy -red.) o jednostkach wojskowych w północno-wschodniej części kraju. Wyrok nie jest prawomocny.
Śledztwo w tej sprawie prowadził Wydział Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Sformułowane w toku śledztwa zarzuty dotyczyły szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego w latach 2017-2022. Zdaniem prokuratury oskarżeni gromadzili informacje o polskich jednostkach wojskowych, ich lokalizacji, stanie rozwoju, wyposażeniu i personelu, a także o stacjonujących w Polsce jednostkach wojsk sojuszniczych.
Obaj mężczyźni zostali zatrzymani w kwietniu 2022 roku i od tamtego czasu przebywają w areszcie tymczasowym.
„W oparciu o materiały zgromadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku śledztwa ustalono, iż brali oni udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego poprzez rozpoznawanie obiektów wojskowych mających krytyczne znaczenie dla obronności RP, a także poprzez pozyskiwanie informacji o zdolności bojowej, morale i funkcjonowaniu ich jednostek, w tym w czasie zagrożenia a następnie przekazywanie wyżej wymienionej służbie wywiadowczej uzyskanych informacji” – informowała prokuratura, kierując z końcem 2022 roku akt oskarżenia.
Sprawę rozpatrywał Sąd Okręgowy w Białymstoku, gdyż działania objęte zarzutami miały miejsce w województwie podlaskim.
Kim są skazani?
Obaj skazani przebywali w Polsce legalnie. Według ustaleń śledztwa, Białorusin – początkowo studiując na jednej z białostockich uczelni, a następnie podejmując pracę przy organizacji szkoleń spadochronowych – nawiązywał kontakty, w tym towarzyskie, co wykorzystywał przy prowadzonej działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego.
Drugi z oskarżonych miał wykonywać czynności na rzecz wywiadu rosyjskiego pod pozorem prowadzonej działalności kulturalnej oraz turystyki.
Dodatkowo, jak ustalili prokuratorzy, ta działalność szpiegowska skoncentrowana była na jednostkach wojskowych zlokalizowanych w północno-wschodniej Polsce.
Według śledczych, w ramach tej działalności zadaniem oskarżonych było rozpoznawanie istotnych elementów sił zbrojnych RP oraz pozyskiwanie informacji, w szczególności dotyczących zadań żołnierzy Wojska Polskiego w rejonie granicy z Białorusią w związku z kryzysem migracyjnym, liczby żołnierzy wykonujących zadania w rejonie granicy i struktury pododdziałów, wykorzystywania sprzętu specjalistycznego przez polskie wojsko, stanu morale i zdolności operacyjnych czy współdziałania stacjonujących w północno-wschodniej Polsce jednostek wojskowych z wojskami innych krajów NATO.
Znadniemna.pl na podstawie TVP.INFO/ PAP