HomeBiałoruśW Wołożynie na Białorusi za „zdradę państwa” KGB zatrzymał katolickiego księdza

W Wołożynie na Białorusi za „zdradę państwa” KGB zatrzymał katolickiego księdza

O incydencie, do którego doszło 17 listopada w parafii św. Józefa w Wolożynie w obwodzie mińskim, informuje białoruska inicjatywa opozycyjna „Chrześcijańska Wizja”.

Chodzi o proboszcza wspomnianej parafii księdza Henryka Okołotowicza. Zatrzymano go w ramach postępowania karnego, wszczętego i prowadzonego z artykułu 356 część 1 Kodeksu Karnego Republiki Białorusi  – „Zdrada państwa”. Sankcja za popełnienie przewidzianej w artykule zbrodni przewiduje karę od siedmiu do piętnastu lat pozbawienia wolności.

Zatrzymany w ramach sprawy o „zdradę państwa” duchowny ma 64 lata, jest po zawale serca, a niedawno  przeszedł też operację na żołądku z powodu choroby nowotworowej.  Ksiądz Okołotowicz potrzebuje stałej opieki medycznej i musi regularnie przyjmować odpowiednie do jego sytuacji zdrowotnej leki.

„Chrześcijańska Wizja” przypomina, że w 2013 roku z  artykułu o „zdradzie państwa” był oskarżany inny katolicki ksiądz Władysław Łazar, pełniący wówczas posługę duszpasterską w Marinej Horce pod Mińskiem. Kapłan spędził wtedy w areszcie śledczym KGB ponad pół roku. Po wypuszczeniu z aresztu wszczęta przeciwko księdzu sprawa nie miała dalszego ciągu. Dla niego samego zaś całe zamieszanie wokół jego osoby zakończyło się zmianą parafii,. Obecnie sprawuje on posługę w innej miejscowości obwodu mińskiego – Wilejce.

Zatrzymany przez białoruskie KGB ksiądz Henryk Okołotowicz urodził się w Nowej Myszy pod Baranowiczami w 1960 roku. Od dziewiątego roku życia służył jako ministrant w kościele w Baranowiczach. W czasach sowieckiego ateizmu odczuł w sobie powołanie do służby kapłańskiej. Jako młody człowiek podjął naukę w podziemnym seminarium w Niedźwiedzicy koło Lachowicz. Odbył zasadniczą służbę wojskową w Sowieckiej Armii, zdobył wykształcenie jako kolejarz, ale wciąż bezskutecznie starał się o uzyskanie od władz prawa do podjęcia oficjalnej nauki w seminarium duchownym. W 1984 roku w tajemnicy został wyświęcony przez metropolitę kowieńskiego, arcybiskupa Vincentasa Sladkevičiusa.

Ksiądz Henryk sprawował posługę kapłańską w Brasławiu, Rakowie, Nieświeżu, Bobrujsku. Był pierwszym białoruskim kapłanem, który odwiedził Katyń i odprawił tam mszę za poległych polskich oficerów. Miało to miejsce w 1984 roku, tuż po otrzymaniu przez ks. Henryka święceń kapłańskich. Duchowny został zatrzymany wówczas przez sowieckich funkcjonariuszy i ukarany grzywną.

Ogólnie, w czasach sowieckich, Henryk Okołotowicz był karany przez władze około 30 razy. Jego młodszy brat, Leonard, również został księdzem.

Znadniemna.pl na podstawie Belarus2020.churchby.info, na zdjęciu: Ks. Henryk Okołotowicz, fot.: @christianvision

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content