HomeOświataNa Białorusi wycofano ze szkół powieść klasyka białoruskiej literatury o Powstaniu Styczniowym

Na Białorusi wycofano ze szkół powieść klasyka białoruskiej literatury o Powstaniu Styczniowym

Chodzi o najważniejsze dzieło najpopularniejszego białoruskiego pisarza wszechczasów Uładzimira Karatkiewicza – powieść historyczną pt. „Kłosy pod sierpem twoim”.

„Kłosy pod sierpem twoim”, to saga historyczna, opowiadająca o samostanowieniu białoruskiej tożsamości narodowej na przykładzie losów bohaterów, osadzonych w realiach, determinujących wybuch Powstania Styczniowego,  które na Białorusi nazywane jest Powstaniem Konstantego (Kastusia – biał.) Kalinowskiego, przywódcy powstańców styczniowych na historycznej Litwie, który oddał życie za ideę usamodzielnienia się Białorusinów spod rosyjskiej dominacji.

Uładzimir Karatkiewicz zrobił Kastusia Kalinowskiego jednym z bohaterów swojej powieści. Tym samym sprzyjał temu, iż w Białorusinach nawet w czasach sowieckich trwała pamięć o aspiracjach niepodległościowych ich przodków – uczestników Powstania Kalinowskiego.

Powieść Karatkiewicza o znaczeniu dla Białorusinów Powstania Styczniowego była obowiązkową lekturą w klasach maturalnych jeszcze w ubiegłym roku szkolnym. Natomiast w rozpoczętym właśnie  roku szkolnym 2023/2024 dzieło klasyka białoruskiej literatury, uważane za jedno z najważniejszych w jego dorobku literackim, zostało wycofane ze szkół.

Internauci, komentujący na białoruskich forach internetowych zmianę w programie nauczania literatury białoruskiej w klasach maturalnych, nie mają wątpliwości, iż za wycofaniem „Kłosów pod sierpem twoim ” ze szkół stoją zwolennicy „ruskiego miru” we władzach oświatowych Białorusi.

Znadniemna.pl na podstawie Mediazona.by, fot.: Lubimyczytac.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content