HomeReligiaKolejny ksiądz katolicki trafił za kraty

Kolejny ksiądz katolicki trafił za kraty

W niedzielę, 13 sierpnia, w Pierwomajsku w rejonie szczuczyńskim został zatrzymany przez milicję proboszcz miejscowej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ksiądz Antoni Adamowicz. O zatrzymaniu duchownego poinformowała inicjatywa „Chrześcijańska Wizja”.

Milicjanci przyszli po księdza prosto do kościoła, w którym jednak, jak to w niedzielę, znajdowali się wierni. To oni nie pozwolili mundurowym wyprowadzić duchownego ze świątyni. Funkcjonariusze skorzystali więc z pauzy, aby przeprowadzić rewizję na pobliskiej plebanii.

Ksiądz Antoni Adamowicz, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwomajsku, fot.: Chrześcijańska Wizja

Po wyjściu księdza Antoniego Adamowicza ze świątyni duchowny okazał się we władzy czekających na niego milicjantów, którzy zawieźli go do najbliższego tymczasowego aresztu.

Zatrzymanie księdza Antoniego odbyło się niedługo po jego wizycie w miejscowym sielsowiecie (odpowiednik Rady Gminy – red.). Tam duchowny był przesłuchiwany, a jego telefon zabrany „do kontroli”. Wszystko wskazuje na to, że wyniki „kontroli”  telefonu stały się podstawą do zatrzymania proboszcza i będą figurować jako „dowód” w prowadzonym przeciwko niemu postępowaniu.

Ksiądz Antoni Adamowicz pochodzi z Grodzieńszczyzny. Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Grodnie, w 2009 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Inicjatywa „Chrześcijańska Wizja” szacuje, że w ciągu trzech lat, które minęły po wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku, sfałszowanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki, na Białorusi od represji reżimowego aparatu przemocy ucierpiało blisko 60 duchownych, należących do różnych wyznań chrześcijańskich. Księża katoliccy są najliczniejszą grupą wśród prześladowanych przez władze kapłanów.

Znadniemna.pl na podstawie Belarus2020.churchby.info, na zdjęciu: kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwomajsku, fot.: planetabelarus.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content