HomeBiałoruśPolski MSZ wzywa Mińsk do pilnego wyjaśnienia sprawy obecności białoruskich śmigłowców nad Polską

Polski MSZ wzywa Mińsk do pilnego wyjaśnienia sprawy obecności białoruskich śmigłowców nad Polską

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało stronę białoruską do pilnego wyjaśnienia incydentu z udziałem dwóch białoruskich śmigłowców, które naruszyły polską przestrzeń powietrzną, skorygowania stanowiska w tej sprawie oraz zaprzestania wszelkich prowokacji wzdłuż granicy polsko-białoruskiej.

W opublikowanym komunikacie ministerstwo przekazało, że ambasada RP w Mińsku przekazała białoruskiemu ministerstwu spraw zagranicznych szczegółowe informacje niezbicie potwierdzające fakt, że doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa białoruskie śmigłowce wojskowe.

„Przedstawione dane stoją w sprzeczności ze stanowiskiem Republiki Białorusi wyrażonym w oficjalnych komunikatach białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Obrony” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

Incydent przy granicy

1 sierpnia dwa białoruskie śmigłowce naruszyły polską przestrzeń powietrzną w okolicy Białowieży. Polska strona była wcześniej informowana o ćwiczeniach po tamtej stronie granicy. Maszyny przeleciały jednak bardzo nisko, poza zasięgiem radarów.

W piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży odnosząc się do incydentu  zaznaczył, że procedury wojskowe zadziałały w tym przypadku prawidłowo. Uznał też za nieodpowiedzialne wypowiedzi niektórych polityków na ten temat.

– Są procedury określone zarówno w wytycznych wojskowych, jak i naszego resortu. Naprawdę myślę, że kontynuowanie tego wątku czy to w tej rozmowie, ale przede wszystkim szerzej w debacie publicznej jest dokładnie wypełnieniem tego czego w mojej ocenie oczekiwały strona białoruska i pewnie rosyjska – stwierdził wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Znadniemna.pl za Polskieradio24.pl, zdjęcie: YouTube.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content