HomeBiałoruśCentrum Myśli Jana Pawła II upamiętni zmarłego białoruskiego malarza Alesia Puszkina

Centrum Myśli Jana Pawła II upamiętni zmarłego białoruskiego malarza Alesia Puszkina

2 sierpnia pokazem filmu „Białoruski walc” w reżyserii Andrzeja Fidyka Centrum Myśli Jana Pawła II chce upamiętnić postać Alesia Puszkina, białoruskiego malarza, performera, ofiarę reżimu Łukaszenki. Artysta zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 11 lipca 2023 roku podczas odbywania politycznego wyroku. Dokument o artyście zostanie przedstawiony na II Letnim Przeglądzie Filmowym „Pod Wspólnym Niebem”, organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

II Letni Przegląd Filmowy „Pod Wspólnym Niebe” w formie kina plenerowego odbywa się na dziedzińcu Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11 w każdą środę lata o godz. 20:00. Wieczory filmowe to okazja do poznania filmów z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii, a także przemian, które są udziałem mieszkańców i migrantów z tych krajów. Przegląd potrwa aż do 6 września.

W tym roku organizatorzy przygotowali aż 16 najciekawszych tytułów z ostatnich lat – filmów fabularnych i dokumentów, długich i krótkich metraży, rysujących współczesny obraz społeczno-kulturowy krajów, z których przybyli warszawscy migranci oraz ukazujących, często dramatyczne, przyczyny i konsekwencje opuszczenia rodzinnych domów.

– Staramy się poznawać naszych sąsiadów i aktualną sytuację w ich krajach, dlatego naturalną reakcją dla nas było rozszerzenie programu Przeglądu o ważny film z 2007 roku, opowiadający o Alesiu Puszkinie, artyście-opozycjoniście, który w tym miesiącu zmarł w trakcie odbywania wyroku politycznego w białoruskim więzieniu – mówi Mateusz Toma, koordynator II Letniego Przeglądu Filmowego. – W ten sposób chcemy połączyć się z Białorusinami, którzy naprawdę licznie odwiedzają nasze wieczory filmowe, w przeżywaniu ich żałoby i w sprzeciwie wobec zbrodniczych praktyk reżimu Łukaszenki.

Współinicjatorem pokazu jest partner Przeglądu, Muzeum Wolnej Białorusi, z którym dzielimy dziedziniec kamienicy przy Foksal – dodaje.

Drugim filmem, który Centrum Myśli Jana Pawła II pokaże 2 sierpnia, będzie „Gdy kwiaty nie milczą” w reżyserii Andreja Kuciły z 2021 roku. Nagradzany dokument ukazuje postawy kobiet i rodzin gotowych z determinacją walczyć o wolność po przegranych wyborach na Białorusi w 2020 roku.

Gośćmi wieczoru będą twórcy obu dokumentów: Andrzej Fidyk, reżyser „Białoruskiego walca”, i Andrej Kuciła, reżyser „Gdy kwiaty nie milczą”, a także Kamil Kłysiński, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.

W związku z pojawieniem się dodatkowego tytułu w programie II Letniego Przeglądu Filmowego zaplanowany początkowo na 2 sierpnia film „Głosy” w reżyserii DocWave’a, także podejmujący tematykę artystycznego sprzeciwu wobec sfałszowanych wyborów na Białorusi, zostanie pokazany 30 sierpnia.

II Letni Przegląd Filmowy to nie tylko filmy dokumentalne. – Większość filmów, które wybraliśmy do programu II Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, to tytuły, które zdobyły uznanie i nagrody na międzynarodowych festiwalach, a nie były dotąd prezentowane szerzej polskiej publiczności. Oprócz dokumentów, przygotowaliśmy bardzo różnorodny, zarówno gatunkowo jak i wizualnie repertuar filmów fabularnych, a każdy prezentowany film to autorskie, artystyczne spojrzenie na współczesne tematy, aktualne pod każdą szerokością geograficzną – opowieści, z którymi może identyfikować się każdy z nas – mówi Mateusz Toma, koordynator wydarzenia.

Wstęp na wszystkie wieczory filmowe jest wolny!

Znadniemna.pl za centrumjp2.pl/fot.: svaboda.org

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content