HomeBiałoruśReżim Łukaszenki zablokował dostęp do Białoruskiej Biblioteki Internetowej Kamunikat.org

Reżim Łukaszenki zablokował dostęp do Białoruskiej Biblioteki Internetowej Kamunikat.org

Użytkownicy Internetu z Białorusi alarmują, że stała się dla nich niedostępna witryna Kamunikat.org, będąca największym w sieci zasobem, udostępniającym tysiące białoruskich dzieł literackich oraz periodyków – pisze portal Zerkalo.io.

Wśród periodyków dostępnych na Kamunikat.org znajduje się między innymi archiwum prasy, wydawanej przez Polaków na Białorusi, w tym wydawanych przez ZPB „Głosu znad Niemna” i „Magazynu Polskiego”, a od 2005 roku – „Głosu znad Niemna na uchodźstwie” oraz „Magazynu Polskiego na uchodźstwie”.

Inicjatorem blokady dostępu do zasobu o ogromnym znaczeniu kulturalno-oświatowym jest Ministerstwo Informacji Republiki Białorusi o czym świadczy komunikat, widoczny przez użytkowników Internetu z Białorusi, próbujących wejść na witrynę Kamunikat.org.

Screenshot komunikatu, widocznego dla użytkowników z Białorusi, próbujących wejść na witrynę Kamunikat.org,

Komunikat informuje, iż dostęp do strony internetowej „został ograniczony na podstawie decyzji” wspomnianego resortu. Twórca największej w świecie białoruskiej biblioteki internetowej, dziennikarz Radia Białystok białoruskiego pochodzenia Jarosław Iwaniuk w komentarzu dla Radia Racyja nazwał inicjatorów blokowania Białorusinom dostępu do zbiorów białoruskiej literatury i prasy, które gromadził na jednej platformie od początku lat 2000-ch ,„strukturą reżimową”, której bardziej by pasowała nazwa „Ministerstwo dezinformacji i propagandy”.

Według twórcy Kamunikat.org na założonej przez niego witrynie w swobodnym dostępie znajduje się ponad 50 000 białoruskich publikacji – Dlaczego postanowiono zablokować do nich dostęp, nie wiem. Tak samo, jak nikt już się nie pyta za co na Białorusi ludzi stawiają przed sądem i wsadzają do więzień – komentuje Białorusin z Białegostoku. Dziennikarz tłumaczy, że tworzył bibliotekę internetową z myślą o ludziach interesujących się białoruskością. Jest przekonany, że działania panującego na Białorusi antybiałoruskiego reżimu nie zdołają zniechęcić Białorusinów do korzystania z jego biblioteki.

Podobnie, jak w przypadku innych, blokowanych przez reżim Łukaszenki mediów internetowych, użytkownicy z Białorusi mogą korzystać z Kamunikat.org, stosując technologię VPN. Poza tym zbiory internetowej biblioteki są dostępne w postaci audiobooków na kanale Kamunikat.org na YouTube.

Znadniemna.pl na podstawie Zerkalo.io oraz Racyja.com, na zdjęciu: Twórca Białoruskiej Biblioteki Internetowej Kamunikat.org Jarosław Iwaniuk, fot.: Racyja.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content