HomeKulturaPolscy artyści z Białorusi laureatami VI Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2023

Polscy artyści z Białorusi laureatami VI Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2023

Katarzyna Mikhal i Michaił Krywonosow oraz Bożena Worono to są imiona laureatów VI. Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2023, którzy reprezentowali na tej prestiżowej muzycznej imprezie społeczność polską z Białorusi.

Festiwal odbywał się na scenie Filharmonii Opolskiej i oprócz Białorusi gościł artystów polonijnych z różnych stron świata, między innymi ze Szwecji, Australii oraz Kanady.

Nagrodę Radia Opole z rąk prezesa rozgłośni Piotra Wojtowicza odebrał Jan Sitek, śpiewak pochodzący z Tarnowa Opolskiego, który 40 lat temu wyemigrował do Niemiec. Oprócz pucharu laureat otrzymał sesję nagraniową w studiu muzycznym Radia Opole wraz z czterodniowym pobytem w Opolu.

Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego dla Bożeny Worono, fot.: facebook.com

Jedną z laureatek festiwalu została także Bożena Worono z Białorusi. Wraz z Michałem Krywonosowem wykonała ona utwór Władysława Broniewskiego pt. „Listopady”.

Śpiewa Bożena Worono, fot.: facebook.com

– Broniewski jest przez wielu kojarzony jako autor utworów patriotycznych i niektórzy myśleli nawet, że ,,Listopady” będą w klimacie patriotycznym, ale utwór ten jest bardzo poetycki. Cieszę się, że udało mi się z lekkością przekazać ten tekst – oceniła swój występ Bożena Worono.

Oprócz tegorocznych laureatów, na scenie filharmonii wystąpili również laureaci z poprzednich edycji festiwalu, między innymi zespół ,,Stan zawieszenia”, który w 2022 roku otrzymał Nagrodę Grand Prix.

– Cieszymy się, że znowu mogliśmy wystąpić w Opolu. Mamy sentyment do tego miasta – mówił Wojciech Sowiński, pianista grupy. – W 2019 roku byliśmy po raz pierwszy na festiwalu w Opolu i wówczas otrzymaliśmy nagrodę prezesa Radia Opole, która wiązała się sesją nagraniową – dodał.

Zespół na koncercie laureatów wykonał trzy utwory: ,,Już zachodzi czerwone słoneczko”, „Wielka woda” i „Lipka”.

Oto imiona laureatów VI. Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2023:

Nagroda burmistrza Brzegu – Andrzej Szpak ze Sztokholmu (Szwecja);

Nagroda Prezydenta Opola – Katarzyna Mikhal z Białorusi;

Nagroda Burmistrza Korfantowa – Artur Wojtyczka z Niemiec;

Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego – Bożena Worono i Michał Krywonosow z Białorusi;

Nagroda Radia Opole – Jan Sitek z Niemiec;

Nagroda Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska” – Duet Rodzinny ,,Stokrotki” z Żytomierza (Ukraina);

Nagroda Grand Prix – Wioletta Falba z Brukseli (Belgia).

Organizatorem Polonijnych Festiwali Piosenki Polskiej jest Opolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na czele z prezes Haliną Nabrdalik, dziennikarką Radia Opole oraz pomysłodawczyni Festiwalu.

Znadniemna.pl na podstawie radio.opole.pl i wspolnotapolska.org.pl, na zdjęciu: Laureaci Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego Bożena Worono i Michał Krywonosow (po prawej), fot: Facebook.com/bozenaworono

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content