Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek, 19 czerwca, z ambasadorami RP, biorącymi udział w dorocznej naradzie organizowanej przez MSZ. Przemawiając do reprezentantów Polski za granicą głowa państwa już na wstępie podkreśliła, że „dyplomaci są słuchem, mową i wzrokiem Polski poza granicami kraju, a ich narracja jest narracją Polski”.
Przemówienie prezydenta było poświęcone w znacznej mierze prowadzonej przez Rosję bestialskiej wojnie przeciwko Ukrainie oraz związanej z tym konfliktem sytuacji w innych krajach, leżących na wschód od Polski.
Prezydent Duda podkreślał, że „celem naszej polityki zagranicznej w tym aspekcie jest doprowadzenie do sytuacji, w której Rosja poniesie strategiczną porażkę, Ukraina zwycięży, a widmo wojny zostanie trwale odsunięte od naszych granic”.
Reżim Łukaszenki współodpowiedzialny za agresję
W kontekście wojny na Ukrainie Prezydent Duda odniósł się do kwestii udziału w niej reżimu Aleksandra Łukaszenki, który pomaga agresorowi. Jak wskazywał, „Białoruś jest państwem nie tylko oficjalnie wspierającym Rosję, ale też jedynym, które de facto przyczyniło się do działań wojennych, udostępniając terytorium w krytycznej fazie wojny do ataku na Ukrainę”.
– Dlatego dopóki Białorusią rządzi Łukaszenka, polska dyplomacja musi traktować ją jako państwo współodpowiedzialne za prowadzenie wojny Putina – mówił.
Dodał, że Polska musi zabiegać na forum międzynarodowym o „nakładanie oraz zwiększanie wszelkich możliwych sankcji na ten kraj”.
Represje na Białorusi
– Jednocześnie nie możemy zapominać o narodzie białoruskim, który w przeciwieństwie do Rosjan nie jest zatruty duchem imperializmu. Ma przyjazny stosunek do Polski i Polaków, a co więcej jest terroryzowany przez autokratę, który nie ma poparcia większości obywateli – podkreślał.
Mówiąc o reżimie Aleksandra Łukaszenki prezydent wskazywał, że Białoruś jest państwem nie tylko oficjalnie wspierającym Rosję, ale też jedynym, które de facto przyczyniło się do działań wojennych, udostępniając swoje terytorium w krytycznej fazie wojny do ataku na Ukrainę, bezpośrednio od strony północnej.
– Nie możemy zapominać o przeszło tysiącu więźniów politycznych na Białorusi, a także o represjach wymierzonych w Polaków mieszkających w tym kraju. Brutalnym symbolem tych represji stało się bezprawne skazanie Andrzeja Poczobuta, dlatego też będziemy walczyć o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, będziemy walczyć o to na forach międzynarodowych i opowiadamy się za zwiększeniem środków restrykcyjnych nakładanych na Białoruś – mówił.
Wsparcie dla Białorusinów
Prezydent zaznaczył, że cieszy się, iż Polska mocno „angażuje się we wsparcie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, a także w tworzenie warunków do rozwoju demokracji i dialogu politycznego”.
– W naszym interesie jest promowanie i wzmacnianie białoruskiej diaspory oraz jej niezależnych środowisk politycznych także w innych krajach. Musimy ich wspierać, to jest nasz sąsiedzki, nasz obywatelski obowiązek – powiedział prezydent podczas spotkania z ambasadorami RP.
Znadniemna.pl za TVP.INFO/PAP, na zdjęciu: Prezydent RP Andrzej Duda przemawia przed Ambasadorami RP, fot.: Marek Borawski/ KPRP