HomeSpołeczeństwoReżim Łukaszenki jest toksyczny dla biznesu. Białoruskie firmy wśród liderów inwestycji w Polsce

Reżim Łukaszenki jest toksyczny dla biznesu. Białoruskie firmy wśród liderów inwestycji w Polsce

Aleksander Łukaszenka skutecznie wypędza z Białorusi nie tylko oponentów politycznych. Niekomfortowo  w rządzonym przez dyktatora kraju czują się także biznesmeni. Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna  w tym roku  wśród największych zagranicznych inwestorów w Polsce okazały się firmy z Białorusi. Pod względem środków zainwestowanych w Polsce Białorusini wyprzedzili nawet największą gospodarkę w Europie, czyli Niemcy.

Dziennik Gazeta Prawna podaje sensacyjną informację o intensywności inwestycji zza wschodniej granicy, powołując się na dane Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 Białoruskie inwestycje dają więcej miejsc pracy

Dane te wskazują, że tylko w tym roku Białorusini zrealizowali w Polsce 12 inwestycji. Dla porównania drugi pod tym względem kraj, czyli Niemcy, może się pochwalić zaledwie pięcioma projektami.

Według gazety, opisującej niecodzienne zjawisko na rynku inwestycyjnym, biznesmeni z Białorusi planują w Polsce zrealizować kolejne przedsięwzięcia, których wartość ogólna może sięgnąć niemal 48 mln euro. Większe plany inwestycyjne związane z Polską mają tylko Amerykanie (35 projektów o łącznej wartości przekraczającej 3,4 mld euro).

Ogromną wartością białoruskich inwestycji w Polsce jest to, że zakładają one powstanie dużej liczby miejsc pracy. Dane Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wskazują, że białoruskie firmy wzbogacą polski rynek pracy o dodatkowe 9433 etatów. Tymczasem inwestycje niemieckie zakładają, że będzie ich dodatkowo 8980.  Więcej, bo ponad 11,6 tys. miejsc pracy powstanie za sprawą  uruchamianych w Polsce projektów amerykańskich.

Miejsca pracy uciekają przed reżimem

Co jest powodem białoruskiego bumu inwestycyjnego w Polsce? Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Paweł Kurtasz tłumaczy w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, że to efekt programu Poland Business Harbour, który powstał jako odpowiedź na szeroko zakrojone represje, stosowane przez reżim Łukaszenki wobec własnych obywateli. Białoruscy przedsiębiorcy, zaniepokojeni bezprecedensową w historii niepodległej Białorusi falą prześladowań, zaczęli szukać możliwości relokacji dla swoich specjalistów z Białorusi w bardziej bezpieczne miejsce. Zaowocowało to napływem do Polski firm przede wszystkim z sektora IT czy startupów. Nie są to projekty o wysokich nakładach, ale za to  dają wiele nowych miejsc pracy (wspomniane 9433 etatów). Program Poland Business Harbour, obecnie obejmujący cały świat, początkowo był skierowany jedynie do firm i specjalistów nowych technologii z Białorusi.

– Z tego też względu najwięcej rekomendacji wciąż jest wydawanych białoruskim firmom – podkreśla prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, sugerując, że należy się spodziewać kolejnych inwestorów białoruskich w Polsce.

Znadniemna.pl na podstawie Gazetaprawna.pl , źródło ilustracji: portal.pti.org.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content