HomeBiałoruśPodręcznik do historii Polski i polski śpiewnik patriotyczny na białoruskiej liście „materiałów ekstremistycznych”

Podręcznik do historii Polski i polski śpiewnik patriotyczny na białoruskiej liście „materiałów ekstremistycznych”

Polski podręcznik do historii pt. „Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności” oraz książka „Polskie pieśni patriotyczne” znalazły się na prowadzonej przez władze Białorusi liście „materiałów ekstremistycznych” – poinformował w poniedziałek niezależny białoruski portal Nasza Niwa, powołując się na decyzję sądu rejonowego w Baranowiczach.

Książka do historii Polski oraz zbiór polskich pieśni znalazły się na republikańskiej liście materiałów ekstremistycznych. Sąd w Baranowiczach zdecydował o uznaniu ich za materiały ekstremistyczne 25 maja 2023 roku.

printscreen

Chodzi o opublikowany w 1995 r. w języku rosyjskim i polskim podręcznik pt. „Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności”, pod redakcją Anny Sucheni-Grabowskiej i Eugeniusza Cezarego Króla, polecany uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wydanie systematyzuje i utrwala wiedzę o najważniejszych wydarzeniach historycznych z historii Polski, pomaga w przygotowaniu do testów, egzaminów, konkursów i olimpiad historycznych.

Sąd w Baranowiczach za ekstremistyczny uznał także śpiewnik pt. „Polskie pieśni patriotyczne”, wydany w Warszawie w 2007 roku, w języku polskim.

Przypomnijmy, że za medium, publikujące materiały ekstremistyczne został dwukrotnie uznany portal internetowy Związku Polaków na Białorusi (ZPB) znadniemna.pl. Witryna także  została wpisana na listę materiałów ekstremistycznych, prowadzoną przez Ministerstwo Informacji Białorusi.

Kkorzystanie  z mediów wpisanych na listę materiałów ekstremistycznych Ministerstwa Informacji, bądź ich rozpowszechnianie, grozi pociągnięciem co najmniej do odpowiedzialności administracyjnej, czyli karą grzywny bądź aresztu.

 Znadniemna.pl za Kresy24.pl/Nashaniva.com/Reform.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content