HomeBiałoruśObława na księży w diecezji witebskiej na Białorusi

Obława na księży w diecezji witebskiej na Białorusi

Trzej księża – jeden grekokatolicki i dwaj katoliccy – zostali zatrzymani dzisiaj przez milicję w obwodzie witebskim.

Zatrzymani kapłani to: proboszcz grekokatolickiej parafii w Połocku, ojciec Aleksander Szewcow, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Miorach, ksiądz Andrej Kulik oraz proboszcz parafii Matki Boskiej Szkaplernej w Idołcie (rejon miorski) Wiaczesław Adamowicz.

Jak informuje witryna Katolik.life katoliccy duchowni zostali zatrzymani  około godziny 15.00 ( czyli w Godzinę Miłosierdzia Bożego) i doprowadzeni do aresztu w Miorach. Co się tyczy grekokatolickiego kapłana Aleksandra Szewcowa, wiadomo, że podczas zatrzymania skonfiskowano u niego sprzęt komputerowy, a on sam może przebywać w areszcie Połocka.

Z powodu zatrzymania proboszczów w ich kościołach parafialnych nie odbyły się popołudniowe nabożeństwa, a parafianie, bezskutecznie starający się zdobyć informację o zarzutach, które zostały postawione ich pasterzom, nie wiedzą, czy jest sens przychodzić w piątek do kościołów parafialnych na poranną Mszę świętą. Według doniesień medialnych do dzisiejszego wieczora żaden z zatrzymanych kapłanów nie odzyskał wolności.

Katolik.life przypuszcza, że powodem obławy na księży w diecezji witebskiej mogą być podejrzenia o nieprawomyślnej aktywności duchownych w Internecie. W ostatnich latach wpisy, krytykujące władze w mediach społecznościowych oraz „niewłaściwe” komentarze w Internecie są jedną z najczęściej spotykanych zbrodni, za które obywatele Białorusi trafiają za kraty.

 Znadniemna.pl na podstawie Katolik.life, na zdjęciach (od lewej): ks. Andrej Kulik, ks. Wiaczesław Adamowicz, o. Aleksander Szewcow. Fot.: Katolik.life

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content