HomeBiałoruśGrodzieński dziennikarz i działacz społeczny Paweł Mażejka obchodzi swoje 45. urodziny za kratami

Grodzieński dziennikarz i działacz społeczny Paweł Mażejka obchodzi swoje 45. urodziny za kratami

Znany grodzieński dziennikarz i działacz społeczny obchodzi dziś 45. urodziny. Został aresztowany 30 sierpnia 2022 roku. Za co dokładnie – nie wiadomo. Jest jednym z 1516 więźniów politycznych reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Paweł Mażejka to znany dziennikarz mediów niezależnych od reżimu Alaksandra Łukaszenki, działacz społeczny, założyciel zlikwidowanego przez władze Centrum Życia Miejskiego, koordynator inicjatywy wydawniczej „Biblioteka Grodzieńska”, która specjalizowała się w książkach o Grodnie i miejscowych autorów.

W marcu 2021 roku Paweł Mażejka został zatrzymany wraz z malarzem Alesiem Puszkinem, który wystawił w Centrum Życia Miejskiego portret żołnierza białoruskiego podziemia antysowieckiego Jauhiena Żyhara.

Wobec dziennikarza wszczęto wtedy sprawę karną na podstawie artykułu mówiącego o „rehabilitacji nazizmu”. Jednak po 72 godzinach w areszcie dziennikarz został wypuszczony – według śledczych „zniknęły podstawy do zatrzymania”. Pod koniec 2021 roku sprawę karną wobec Mażejki umorzono, dzięki czemu mógł on wreszcie wyjechać z kraju – jego żona emigrowała ze względów bezpieczeństwa do Polski. Dziennikarz postanowił jednak pozostać w kraju, co kilka miesięcy później zakończyło się aresztowaniem.

Został ponownie aresztowany 30 sierpnia 2022 roku. Za co dokładnie – nie wiadomo. Jego adwokat został zobowiązany do nieujawniania szczegółów śledztwa. 20 września organizacje obrony praw człowieka na Białorusi uznały dziennikarza za więźnia politycznego. Uwolnienia Pawła Mażejki domaga się także Europejska Federacja Dziennikarzy.

W styczniu br. Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) poinformowało, że administracja aresztu śledczego ogranicza dziennikarzowi dostęp do leków. Może on też korespondować jedynie z rodziną.

BAŻ uruchomiło też stronę internetową poświęconą Pawłowi Mażejce. Można się z niej dowiedzieć, dlaczego to człowiek-legenda i w jaki sposób można go wesprzeć.

Znadniemna.pl za belsat.eu/ fot.:belsat.eu

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content