HomeSpołeczeństwoDzień Polonii i Polaków za Granicą w Belwederze. Zakonnik z Białorusi otrzymał polskie obywatelstwo

Dzień Polonii i Polaków za Granicą w Belwederze. Zakonnik z Białorusi otrzymał polskie obywatelstwo

Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą odbyły się 2 maja w Belwederze z udziałem Pary Prezydenckiej.

Para prezydencka na uroczystości w Belwederze z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dnia Polonii i Polaków za Granicą, fot.: Marek Borawski/KPRP

– Ten dzień ma istotne znaczenie nie tylko jako święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – tak bardzo mocno związane z naszą niepodległością, wolnością, ale to także jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą – ponad dwudziestu milionów naszych Rodaków, którzy mieszkają, żyją poza Polską, a którzy pamiętają o swojej Ojczyźnie, pozostają z nią w łączności – podkreślał, przemawiając do zgromadzonych na uroczystości, prezydent RP Andrzej Duda.

Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia wręczenia przez prezydenta RP odznaczeń państwowych działaczom polonijnym, Aktów Nadania Obywatelstwa Polskiego oraz flag państwowych przedstawicielom organizacji i instytucji zasłużonych w działalności na rzecz wsparcia Polonii i Polaków poza granicami kraju.

W uroczystości wzięła też udział Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda.

Akty Nadania Obywatelstwa Polskiego otrzymali od Prezydenta: Viktar Rushlevich – Zakonnik Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich z Białorusi oraz 5–osobowa rodzina Tikhomyrov z Ukrainy.

– Gratuluję tym, którzy odebrali akty nadania polskiego obywatelstwa i w sensie formalnym stali się częścią naszej obywatelskiej wspólnoty Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczyła głowa państwa, witając nowych współobywateli w Ojczyźnie.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na trudne czasy, w których żyją obecnie nasi Rodacy, osoby o polskich korzeniach na Ukrainie i na Białorusi.

– Którzy ciemiężeni są przez białoruski reżim, nie żyją w prawdziwie wolnym, niepodległym kraju, nie mogą cieszyć się tymi wszystkimi wolnościami, którymi my możemy cieszyć się w Rzeczypospolitej Polskiej, jak również ci, którzy żyją na Ukrainie, są obywatelami Ukrainy, którzy dzisiaj z bronią w ręku bronią swojej ojczyzny, będąc żyjącymi na Ukrainie Polakami, czy mając polskie korzenie walczą w obronie najbliższych, którzy na nich czekają z nadzieją i trwogą – powiedział Prezydent RP.

W kuluarach uroczystości wyjaśniło się, że nowy obywatel RP z Białorusi – ojciec Viktar Rushlevich, jest znajomym obecnej na uroczystości Ireny Biernackiej, członkini delegacji Polaków z Białorusi, zaproszonych na obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą do Belwederu. W składzie delegacji były m.in.: Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa, polskie działaczki wyzwolone w 2021 roku razem z Ireną Biernacką z białoruskiego więzienia dzięki wysiłkom Prezydenta RP Andrzeja Dudy i polskiej dyplomacji. W składzie delegacji Polaków z Białorusi była także prezes Brzeskiego Obwodowego  Oddziału Związku Polaków na Białorusi Alina Jaroszewicz, a przewodził polskiej reprezentacji z Białorusi wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.

Irena Biernacka, prezydent RP Andrzej Duda i nowy obywatel RP Viktar Rushlevich, fot.: facebook.com

Po wręczeniu aktów nadania polskiego obywatelstwa Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe  działaczom polonijnym. Otrzymali je:

za wybitne zasługi w promowaniu polskiej kultury, za dokumentowanie najnowszej historii Polski

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Artysta-fotograf z USA Czesław Czapliński

za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko–brazylijskiej współpracy, za działalność na rzecz środowiska polonijnego

Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP

Konsul Honorowy RP w Brazylii Sérgio José Sechinski

za wybitne zasługi w niesieniu pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy oraz Polakom na Wschodzie

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Ireneusz Derek, polski biznesmen od ponad 30. lat mieszkający na Ukrainie i angażujący się w projekty służące zacieśnianiu współpracy i przyjaźni między Polakami i Ukraińcami

za wybitne zasługi w krzewieniu polskiej kultury i tradycji narodowej

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP

Regina Kałuski, dyrektor Polskiej Szkoły Niedzielnej, prowadzonej przez Starokrasnoszorskie Towarzystwo Kultury Polskiej im. Jana Pawła II (Czechy)

za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Czechach, za popularyzowanie polskiej kultury

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP

Tadeusz Szkucik, wieloletni prezes miejscowego koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Lesznej Dolnej (Czechy).

Ponadto Prezydent RP nadał za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej mniejszości na Ukrainie Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP ks. biskupowi Edwardowi Kawie, który nie mógł wziąć udziału w uroczystości.

Flagi państwowe w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz wsparcia Polonii i Polaków poza granicami kraju otrzymały organizacje i instytucje:

Komenda Główna Straży Granicznej

Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

Towarzystwo Przyjaciół Markowej

Województwo Podkarpackie

Poczta Polska S.A.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie

Szkoła Polska im. Bohaterów Narwiku przy Ambasadzie RP w Oslo

Szkoła Podstawowa im Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych

Kapelania Polska pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Porto Alegre

Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety posługujących w Ziemi Świętej

Słowo do zgromadzonych na uroczystości wygłosiła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda. Podkreśliła ona ogromne znaczenie polonijnej edukacji, realizowanej w wielu krajach. – Jej nieoceniona rola spoczywa przede wszystkim na wspaniałych nauczycielach – mówiła małżonka głowy państwa, dodając, że pracują oni z niezwykłym zaangażowaniem i poświęceniem. – Chcę wyrazić ogromne uznanie i szacunek dla Państwa pracy – akcentowała.

Pierwsza Dama przypomniała również o realizowanej od 2016 roku akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Znadniemna.pl na podstawie Prezydent.pl, na zdjęciu: Viktar Rushlevich – zakonnik Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich z Białorusi przyjmuje od prezydenta RP Andrzeja Dudy gratulacje w związku z otrzymaniem obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej, fot:  Marek Borawski/KPRP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content