Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą odbyły się 2 maja w Belwederze z udziałem Pary Prezydenckiej.
– Ten dzień ma istotne znaczenie nie tylko jako święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – tak bardzo mocno związane z naszą niepodległością, wolnością, ale to także jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą – ponad dwudziestu milionów naszych Rodaków, którzy mieszkają, żyją poza Polską, a którzy pamiętają o swojej Ojczyźnie, pozostają z nią w łączności – podkreślał, przemawiając do zgromadzonych na uroczystości, prezydent RP Andrzej Duda.
Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia wręczenia przez prezydenta RP odznaczeń państwowych działaczom polonijnym, Aktów Nadania Obywatelstwa Polskiego oraz flag państwowych przedstawicielom organizacji i instytucji zasłużonych w działalności na rzecz wsparcia Polonii i Polaków poza granicami kraju.
W uroczystości wzięła też udział Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda.
Akty Nadania Obywatelstwa Polskiego otrzymali od Prezydenta: Viktar Rushlevich – Zakonnik Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich z Białorusi oraz 5–osobowa rodzina Tikhomyrov z Ukrainy.
– Gratuluję tym, którzy odebrali akty nadania polskiego obywatelstwa i w sensie formalnym stali się częścią naszej obywatelskiej wspólnoty Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczyła głowa państwa, witając nowych współobywateli w Ojczyźnie.
Andrzej Duda zwrócił uwagę na trudne czasy, w których żyją obecnie nasi Rodacy, osoby o polskich korzeniach na Ukrainie i na Białorusi.
– Którzy ciemiężeni są przez białoruski reżim, nie żyją w prawdziwie wolnym, niepodległym kraju, nie mogą cieszyć się tymi wszystkimi wolnościami, którymi my możemy cieszyć się w Rzeczypospolitej Polskiej, jak również ci, którzy żyją na Ukrainie, są obywatelami Ukrainy, którzy dzisiaj z bronią w ręku bronią swojej ojczyzny, będąc żyjącymi na Ukrainie Polakami, czy mając polskie korzenie walczą w obronie najbliższych, którzy na nich czekają z nadzieją i trwogą – powiedział Prezydent RP.
W kuluarach uroczystości wyjaśniło się, że nowy obywatel RP z Białorusi – ojciec Viktar Rushlevich, jest znajomym obecnej na uroczystości Ireny Biernackiej, członkini delegacji Polaków z Białorusi, zaproszonych na obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą do Belwederu. W składzie delegacji były m.in.: Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa, polskie działaczki wyzwolone w 2021 roku razem z Ireną Biernacką z białoruskiego więzienia dzięki wysiłkom Prezydenta RP Andrzeja Dudy i polskiej dyplomacji. W składzie delegacji Polaków z Białorusi była także prezes Brzeskiego Obwodowego Oddziału Związku Polaków na Białorusi Alina Jaroszewicz, a przewodził polskiej reprezentacji z Białorusi wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.
Po wręczeniu aktów nadania polskiego obywatelstwa Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym. Otrzymali je:
za wybitne zasługi w promowaniu polskiej kultury, za dokumentowanie najnowszej historii Polski
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Artysta-fotograf z USA Czesław Czapliński
za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko–brazylijskiej współpracy, za działalność na rzecz środowiska polonijnego
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP
Konsul Honorowy RP w Brazylii Sérgio José Sechinski
za wybitne zasługi w niesieniu pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy oraz Polakom na Wschodzie
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Ireneusz Derek, polski biznesmen od ponad 30. lat mieszkający na Ukrainie i angażujący się w projekty służące zacieśnianiu współpracy i przyjaźni między Polakami i Ukraińcami
za wybitne zasługi w krzewieniu polskiej kultury i tradycji narodowej
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP
Regina Kałuski, dyrektor Polskiej Szkoły Niedzielnej, prowadzonej przez Starokrasnoszorskie Towarzystwo Kultury Polskiej im. Jana Pawła II (Czechy)
za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Czechach, za popularyzowanie polskiej kultury
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP
Tadeusz Szkucik, wieloletni prezes miejscowego koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Lesznej Dolnej (Czechy).
Ponadto Prezydent RP nadał za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej mniejszości na Ukrainie Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP ks. biskupowi Edwardowi Kawie, który nie mógł wziąć udziału w uroczystości.
Flagi państwowe w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz wsparcia Polonii i Polaków poza granicami kraju otrzymały organizacje i instytucje:
Komenda Główna Straży Granicznej
Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
Towarzystwo Przyjaciół Markowej
Województwo Podkarpackie
Poczta Polska S.A.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności
Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie
Szkoła Polska im. Bohaterów Narwiku przy Ambasadzie RP w Oslo
Szkoła Podstawowa im Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych
Kapelania Polska pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Porto Alegre
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety posługujących w Ziemi Świętej
Słowo do zgromadzonych na uroczystości wygłosiła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda. Podkreśliła ona ogromne znaczenie polonijnej edukacji, realizowanej w wielu krajach. – Jej nieoceniona rola spoczywa przede wszystkim na wspaniałych nauczycielach – mówiła małżonka głowy państwa, dodając, że pracują oni z niezwykłym zaangażowaniem i poświęceniem. – Chcę wyrazić ogromne uznanie i szacunek dla Państwa pracy – akcentowała.
Pierwsza Dama przypomniała również o realizowanej od 2016 roku akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Znadniemna.pl na podstawie Prezydent.pl, na zdjęciu: Viktar Rushlevich – zakonnik Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich z Białorusi przyjmuje od prezydenta RP Andrzeja Dudy gratulacje w związku z otrzymaniem obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej, fot: Marek Borawski/KPRP