HomeHistoriaPolacy z Grodzieńszczyzny przed świętami majowymi posprzątali polskie groby

Polacy z Grodzieńszczyzny przed świętami majowymi posprzątali polskie groby

Polacy na Białorusi mają niewiele możliwości do manifestowania swojego przywiązania do polskości, polskich tradycji i wartości. Pragną wszakże te wartości wyznawać, zostawiając świadectwo swojej obecności w społeczeństwie sterroryzowanym przez rządzący współcześnie na Białorusi antypolski reżim dyktatora Aleksandra Łukaszenki. Jedną z form manifestowania obecności polskich patriotów na Kresach II Rzeczypospolitej, leżących obecnie w białoruskich granicach jest doglądanie i utrzymywanie w porządku polskich grobów i miejsc pamięci narodowej.

Tak właśnie rozumieją swój obowiązek patriotyczny Polacy, mieszkający w obwodzie grodzieńskim. Na kilka dni przez świętami majowymi zorganizowali oni sprzątanie polskich nekropolii, pojedynczych grobów oraz miejsc pamięci, rozsianych po ziemi grodzieńskiej.

Polacy, świadomi ryzyka identyfikacji ich patriotycznego czynu społecznego przez białoruskie organa ścigania, nadesłali do redakcji zdjęcia swojej pracy, z których ich zdaniem nie da się rozpoznać uczestników akcji sprzątanie grobów.

Nadesłane zdjęcia z miejscowości, w których odbywała się akcja, z poczuciem wdzięczności i podziwu dla cichych patriotów, PUBLIKUJEMY:

Feliksowo. Zbiorowa mogiła żołnierzy, poległych podczas Bitwy Niemeńskiej w 1920 roku.

Krupowo. Groby rodziny Pileckich, krewnych Bohatera Narodowego Witolda Pileckiego.

Lida. Cmentarz Lotników.

Lida. Kamień, upamiętniający w jednym ze skwerów Lidy bohatera Powstania Styczniowego – ks. Adama Falkowskiego,  Upamiętnienie powstało dzięki inicjatywie lidzian w prawdopodobnym  miejscu kaźni duchownego.

Lida. Tablica upamiętniająca wodza Powstania Styczniowego na Litwie Ludwika Narbutta, ucznia byłej Szkoły ojców Pijarów w Lidzie.

Nieciecz. Kwatera żołnierzy I i IV batalionów 77. Pułku Piechoty Armii Krajowej.

Nowosiółki. Zbiorowa mogiła oficerów Wojska Polskiego, poległych w  1939 roku.

Stare Wasiliszki. Cmentarz katolicki.

Wasiliszki. Cmentarz katolicki.

 

Ostryna. Cmentarz katolicki.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • WITAM WSZYSTKICH BARZO SERDECZNIE. SERDECZNY BÓG ZAPŁAĆ ZA SPRZĄTANIE POLSKICH GROBÓW. KOCHANI NIE MAM TAM NIKOGO Z MOIEJ RODZINY WZRÓSZYŁA MNIE WASZA DOBRĆ I PAMIĘĆ O POLAKACH. KOCHANI BADZO WAM DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM SERDECZNIE. MARIA MARYLA JANUSZKO.

Skomentuj

Skip to content