HomeBiałoruśKara śmierci za zdradę stanu na Białorusi

Kara śmierci za zdradę stanu na Białorusi

Aleksander Łukaszenka podpisał 9 marca poprawki do przepisów prawa karnego, które przewidują m.in. możliwość skazywania urzędników i wojskowych na karę śmierci za zdradę stanu. Powiadomiły o tym media, powołując się na służbę prasową białoruskiego urzędu prezydenckiego.

Poprawki przewidują możliwość zastosowania kary śmierci za zdradę stanu wobec osób sprawujących funkcje w administracji państwowej oraz wojskowych.

Wśród innych zmian są: wprowadzenie odpowiedzialności karnej za „propagowanie terroryzmu” i „dyskredytowanie armii”, a także za złamanie przepisów dotyczących ochrony tajemnicy państwowej.

Nowe represyjne akty prawne zostały przyjęte po ataku 26 lutego br. na rosyjski samolot bojowy А-50 AEW&C wart 330 mln dol w bazie lotniczej w Maczuliszczach, położonej 12 kilometrów od Mińska, rzekomo dokonany przez białoruskich partyzantów.

Białoruś jest jedynym krajem europejskim, który nie zakazuje wykonywania kary śmierci dla osób skazanych za morderstwo lub terroryzm. Egzekucje wykonywane są strzałem w tył głowy.

Znadniemna.pl na podst. PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content