HomeBiałoruśLiderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska skazana na 15 lat więzienia w zaocznym procesie

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska skazana na 15 lat więzienia w zaocznym procesie

Na 15 lat więzienia skazał w poniedziałek sąd w Mińsku sądzoną zaocznie liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską; jej współpracownik – były dyplomata i minister kultury Białorusi Paweł Łatuszka został skazany zaocznie na 18 lat więzienia – podało Radio Swaboda.

Wyroki te zapadły na procesie Cichanouskiej i jej współpracowników. Wszyscy oskarżeni są za granicą, a wyroki wydano zaocznie. Prokurator żądał  dla Cichanouskiej i Łatuszki kary 19 lat więzienia.

Swiatłana Cichanouska w 2020 roku brała udział w wyborach prezydenckich na Białorusi, stawiając w nich czoła rządzącemu od 1994 roku Alaksandrowi Łukaszence. Powszechnie uznawanemu za dyktatora przywódcy Białorusi przyznano oficjalnie 80,1 proc. głosów. Cichanouska, według oficjalnych wyników, uzyskała poparcie 10,1 proc. głosujących. Opozycja uznała te wyniki za sfałszowane, a przez kraj przetoczyła się fala protestów z żądaniem uczciwych wyborów. Były to największe masowe protesty w historii Białorusi. Na wystąpienia społeczeństwa obywatelskiego władze odpowiedziały represjami na wielką skalę. Sama Cichanouska po wyborach została zmuszona przez władze do wyjazdu z kraju.

Znadniemna.pl za PAP, Na zdjęciu: Swiatłana Cichanouska i Paweł Łatuszka, fot: FLICKR/Parlament Europejski/Polsat News

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content