HomeSpołeczeństwoLitwa wstrzymuje ruch pociągów przez przejście kolejowe z Białorusią

Litwa wstrzymuje ruch pociągów przez przejście kolejowe z Białorusią

Od 16 lutego Litwa wstrzymuje ruch pociągów towarowych przez przejście kolejowe z Białorusią Stasiły-Bieniakonie. Zostanie tu zainstalowany stacjonarny system kontroli rentgenowskiej, co ma usprawnić walkę z przemytem – informuje Państwowa Służba Graniczna (VSAT).

Od jutra ruch pociągów towarowych z Białorusi będzie organizowany wyłącznie przez kolejowe przejście graniczne w Kienie, które jest już wyposażone w system kontroli rentgenowskiej.

Ruch pociągów towarowych przez przejście graniczne w Stasiłach zostanie wznowiony po zainstalowaniu tu takiego samego systemu, który ma usprawnić walkę z przemytem – planuje się to zrobić do końca 2024 roku.

Jak podano w komunikacie, środki te są podejmowane ze względu na duże potoki kontrabandy, przewożonej koleją z Białorusi, i wynikające z tego zwiększone zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy.

Według VSAT, w ostatnich latach znacznie wzrosła ilość przemytu, przewożonego z Białorusi w wagonach towarowych przez kolejowe przejście graniczne Staniły-Bieniakonie. W 2022 roku odnotowano 28 przypadków przemytu papierosów, przechwycono 2 540 669 paczek. Stanowi to 87,6 proc. ogółu przechwyconych w ubiegłym roku papierosów, przewożonych koleją.

Średnio w ciągu doby z Białorusi przez kolejowe przejście graniczne Staniły-Bieniakonie wjeżdżały na Litwę dwa pociągi towarowe.

Od czasu wprowadzenia w Kienie systemu kontroli rentgenowskiej przemytnicy zaczęli unikać przewożenia przez ten punkt nielegalnych towarów.

Podobne systemy kontroli rentgenowskiej wkrótce pojawią się na kolejowych przejściach granicznych w Stasiłach i Kibartach.

Znadniemna.pl za L24.lt, fot. BNS/ Kęstutis Vanagas

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content