HomeHistoria„Techniczne problemy” władz z Białorusinami w szeregach Wojska Polskiego

„Techniczne problemy” władz z Białorusinami w szeregach Wojska Polskiego

To było do przewidzenia: władze obwodu mińskiego nie dopuściły, aby w ich święto – 75. rocznicę agresji ZSRR przeciw Polsce – 17 września – na Białorusi działała wystawa opowiadająca o tym, jak we wrześniu 1939 roku Białorusini walczyli w szeregach Wojska Polskiego, broniąc niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej przed najeźdźcą niemieckim.

Igor_Mielnikow

Ihar Mielnikau opowiada podczas otwarcia wystawy

Wystawa pt. „Zachodniobiałoruska Atlantyda. Historia Zachodniej Białorusi w okresie międzywojennym w dokumentach, fotografiach i artefaktach” autorstwa białoruskiego historyka, redaktora portalu Istpravda.ru Ihara Mielnikaua została otwarta w muzeum w Zasławiu (obw. miński) 12 września i miała potrwać do 12 listopada.

Od momentu otwarcia wystawy główny ideolog obwodu mińskiego Rusłan Truchan zgłaszał pretensje do niej, twierdząc, że eksponowanie udziału Białorusinów w kampanii wrześniowej 1939 roku po stronie polskiej dyskredytuje rolę ZSRR, a więc także Białorusi, w zwycięstwie nad hitlerowskimi Niemcami.

Rusłan Truchan, oceniając wystawę, na którą się złożyło około 300 eksponatów (w większości autentycznych) z prywatnej kolekcji Ihara Mielnikaua powiedział, że „wystawa nie mieści się w ramach radzieckiej koncepcji, pomniejsza rolę Związku Radzieckiego poprzez to, że eksponuje udział Białorusinów w kampanii wrześniowej 1939 roku, a więc trwanie tej wystawy nie jest pożądane”.

zhurnalisti_tut_baj_na_vistavke_logo

Dzisiaj władze obwodu mińskiego podjęły ostateczną decyzję o zamknięciu wystawy „Zachodniobiałoruska Atlandyda” powołując się na rzekome „problemy techniczne” z instalacją elektryczną w pomieszczeniu, w którym działała wystawa.

Znadniemna.pl na podstawie Svaboda.org

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content