HomeBiałoruśNie żyje białoruski obrońca praw człowieka Aleh Hułak. Miał 55 lat

Nie żyje białoruski obrońca praw człowieka Aleh Hułak. Miał 55 lat

Nie żyje przewodniczący Białoruskiego Komitetu Helsińskiego Aleh Hułak. Zmarł w wieku 55 lat.

O śmierci Hułaka poinformował  wczoraj, 16 grudnia, Andrej Striżak, współzałożyciel Białoruskiej Fundacji Solidarności (BYSOL), pomagającej ofiarom represji na Białorusi.

Jak informuje dziennikarz Radia Swaboda Dzmitryj Hurniewicz, jeszcze tydzień temu Hułak był obecny na ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo. Jednym z wyróżnionych był więziony przez reżim Alaksandra Łukaszenki Aleś Bialacki, dyrektor Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”.

Aleh Hułak działał w Białoruskim Komitecie Helsińskim od 1996 roku. W 2008 roku został przewodniczącym organizacji. Z racji zajmowanego stanowiska brał udział w setkach procesów sądowych i akcji publicznych w obronie praw ofiar naruszeń praw człowieka na Białorusi. W 2016 roku Aleh Hułak otrzymał nagrodę za obronę praw człowieka i praworządności od francuskiego i niemieckiego ministerstw spraw zagranicznych – przypomina Biełsat.

Komitet został zlikwidowany przez białoruskie władze w 2021 roku na fali represji po uznanych za sfałszowane wyborach prezydenckich. Podobny los spotkał inne organizacje społeczeństwa obywatelskiego. W związku z sytuacją polityczną na Białorusi Hułak przebywał na emigracji.

 Znadniemna.pl za TVP.INFO/Biełsat, fot.: Białoruski Komitet Helsiński

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content