HomeSpołeczeństwoEdward Trusewicz został szefem Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Edward Trusewicz został szefem Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Edward Trusewicz, dotychczasowy sekretarz generalny Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych (EUWP) oraz wiceprezes Związku Polaków na Litwie (ZPL), został nowym szefem EUWP – zadecydował w sobotę, 26 listopada, XI Zjazd Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, który obradował w Pułtusku. Dotychczas stanowisko to pełnił Tadeusz Piłat ze Szwecji.

Edward Trusewicz powiedział, że stawia sobie za cel m.in. przyjęcie w polskim parlamencie ustawy o Polonii i Polakach za granicą. „Oprócz realizacji bieżących działań i zadań, które stoją przed naszą organizacją, widzę potrzebę przyjęcia ustawy o Polonii i Polakach za granicą” – powiedział Trusewicz. Jego zdaniem uchwalenie takiego dokumentu prawnego „umiejscowiłoby ruch polonijny oraz określiłoby możliwości wykorzystania potencjału Polaków za granicą na rzecz polskości i Polski”.

Trusewicz poinformował, że poza wyborem nowych władz organizacji delegaci Zjazdu „wymienili zdania na temat dalszych działań w celu promowania Polski i jej dobrego imienia za granicą”. Zwrócił też uwagę na potrzebę „ciągłego monitorowania sytuacji mniejszości polskiej na Starym Kontynencie”. Określone zostały też zadania organizacji na przyszły rok, gdy EUWP będzie obchodzić 30-lecie swojej działalności. Europejska Unia Wspólnot Polonijnych jest związkiem centralnych i ogólnokrajowych organizacji polskich i polonijnych z 27 krajów europejskich.

Trusewicz jest drugim działaczem polskim na Litwie, który w ciągu ostatnich kilku miesięcy objął kierowniczą funkcję w organizacji zrzeszającej związki polonijne. We wrześniu tego roku Jarosław Narkiewicz, wiceprzewodniczący partii „Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin” (AWPL-ZChR) oraz wiceprezes społecznego Związku Polaków na Litwie (ZPL) został przewodniczącym Rady Polonii Świata (RPŚ).

Znadniemna.pl/wilnoteka.lt

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content