HomeBiałoruśKomitet Czerwonego Kościoła żąda przekazania świątyni na bilans parafii

Komitet Czerwonego Kościoła żąda przekazania świątyni na bilans parafii

Dzisiaj, 20 października na stronie internetowej parafii św. Szymona i Heleny chyrvony.by opublikowane zostało sprawozdanie z posiedzenia komitetu kościelnego parafii. Z publikacji wynika, że komitet postanowił jednogłośnie, iż podejmie zabiegi mające na celu przekazanie budynku świątyni na bilans parafii.

Uzasadniając swoje postanowienie parafianie Czerwonego Kościoła napisali, że „komitet kościelny kategorycznie nie zgadza się z natychmiastowym skasowaniem umowy wynajęcia”. Ponadto nie do przyjęcia dla komitetu kościelnego okazało się żądanie władz o natychmiastowym wyniesieniu się z całym ruchomym mieniem z pomieszczeń kościelnych.

Dostępu na teren świątyni wciąż nie uzyskał proboszcz Parafii pw. św. Szymona i Heleny ksiądz Władysław Zawalniuk

W opinii komitetu kościelnego powinien on otrzymać możliwość administrowania kompleksem kościelnych budynków i mieć wgląd do dokumentacji sporządzonej przez władze po przeglądzie kościelnych pomieszczeń.

Katalog pretensji do władz komitet kościelny Czerwonego Kościoła sformułował w dziewięciu punktach, które w języku białoruskim opublikował na stronie internetowej parafii.

Przypomnijmy, że sytuacja kryzysowa wokół Czerwonego Kościoła w Mińsku została spowodowana zdarzeniem, do którego doszło w nocy na 26 września. Wówczas w dziwnych okolicznościach w kościele doszło do niewielkiego pożaru. Tego samego dnia, administracja rejonu moskiewskiego Mińska podjęła decyzję o wstrzymaniu użytkowania budynku. Kościół został odłączony od wszystkich komunikacji. Stołeczne władze uznały ponadto, że właściciel obiektu, czyli przedsiębiorstwo komunalne „Mińskie Dziedzictwo”, nie może w tej sytuacji wywiązać się z zobowiązań, przewidzianych w umowie najmu, zawartej z parafią św. Szymona i Heleny.

Na tej podstawie umowę najmu natychmiast skasowano, a parafianom oraz klerowi, pracującemu w świątyni i mieszkającemu w należących do kompleksu kościelnego budynkach, kazano zwolnić wszystkie pomieszczenia i zabrać z nich całe mienie ruchome.

Wypędzenie wiernych i księży z najbardziej rozpoznawalnej w świecie świątyni katolickiej białoruskiej stolicy wywołało konflikt między katolikami Mińska, a władzami miasta.  Konflikt spróbowano zażegnać w drodze negocjacji między przedstawicielami Kościoła Katolickiego, a władzami miasta Mińska. Do spotkania doszło 14 października

Efektem negocjacji stała się deklaracja ich dalszego kontynuowania. Komitet kościelny Parafii św. Szymona i Heleny najwyraźniej uznał jednak, że pomimo rozpoczętych rozmów parafianie powinni sformułować osobne postulaty i domagać się jak najszybszego przywrócenia sobie i księżom dostępu do zabranej im świątyni.

Marta Tyszkiewicz

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content