HomeBiałoruśReżim Łukaszenki dobija polską oświatę!

Reżim Łukaszenki dobija polską oświatę!

Największa na świecie, działająca w Grodnie przez dziesięciolecia szkoła społeczna nie rozpocznie roku szkolnego.

Władze Białorusi, po zniszczeniu nauczania języka polskiego w państwowym systemie oświatowym postanowiły dobić polską edukację na Białorusi także w sektorze społecznym.

Dzisiaj, 13 września  Sąd Najwyższy Białorusi przystąpił do rozpatrzenia wniosku o likwidacji najstarszej po Związku Polaków na Białorusi organizacji polskiej w kraju – Społecznego Zjednoczenia „Polska Macierz Szkolna”, prowadzącego największą poza granicami Polski polską placówkę edukacyjną, jaką było Liceum Społeczne Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie, zreorganizowane  na rozkaz władz w ubiegłym roku do Centrum Języka Polskiego i Kultury przy Polskiej Macierzy Szkolnej.

Ani reorganizacja Liceum, ani spłacenie przez Polską Macierz Szkolną nałożonych w 2021 roku -ogromnej grzywny wysokości 300 tysięcy rubli( ok. 560 tys. złotych), a także kary pieniężnej od inspekcji podatkowej wysokości 500 tysięcy rubli (ponad 900 tys. złotych) – nie uratowało oświatowej organizacji polskiej przed likwidacją przez antypolski reżim  białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki.

Jak informuje kanał na Telegramie „Prawo imiejut” (Mają prawo) mimo spełnienia wszystkich wymogów władzy 13 września w Sądzie Najwyższym Republiki Białorusi rozpoczął się proces o likwidacji jednej z najstarszych organizacji polskich na Białorusi, która prowadziła jedną z największych na świecie polskich szkół społecznych. Placówka planowała uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 na bieżący tydzień, ale najwyraźniej będzie musiała uroczystość odwołać, tak samo, jak inne plany, związane z działalnością polskiej organizacji.

O znaczeniu Liceum PMS, rok temu przekształconego na rozkaz władz  w Centrum Języka Polskiego i Kultury mówili   w 2018 roku podczas rozpoczęcia roku szkolnego w grodzieńskiej  placówce edukacyjnej Polskiej Macierzy Szkolnej wysocy goście z Polski.

– To jest miejsce dla mnie szczególne, bo jest to największa polska szkoła poza granicami kraju – mówiła  ówczesna wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. – Zawsze, gdy jestem w Grodnie, odwiedzam tę szkołę i Polską Macierz Szkolną – przyznawała pani marszałek podczas szkolnego apelu w Grodnie.

W odpowiedzi na wygłaszane pochwał dyrektor Liceum PMS Helena Mielesz chwaliła się, że rok 2018 okazał się dla Liceum i Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi rokiem wyjątkowym – Bo mamy najwięcej uczniów w historii – chwaliła się cztery lata temu dyrektor Liceum Helena Mielesz. – Samych maturzystów mamy niemal 400 w 16 klasach” – podkreślała. Dodała wówczas także, że rok 2018, w którym Polacy w kraju i za granicą obchodzą 100-letnią rocznicę odzyskania niepodległości, jest również ważną jubileuszową datą dla PMS, która powstała w Grodnie 24 grudnia 1918 roku.

Po likwidacji organizacji przez Sąd Najwyższy Republiki Białorusi, w tym roku nie będzie komu odchodzić 104. rocznicę założenia Polskiej Macierzy Szkolnej  w Grodnie. Bo pozostająca jako ostatnia na Białorusi tak zwana organizacja polska, jaką jest marionetkowy Związek Polaków na Białorusi, kierowany przez posłusznego Łukaszence reżimowego parlamentarzystę z Lidy Aleksandra Songina, będzie prędzej świętował kolejną rocznicę tak zwanej  „Rewolucji Październikowej” w Rosji, albo wypędzenie Polaków z moskiewskiego Kremla 4 listopada 1612 roku, niż jakąkolwiek rocznicę istotną dla Polaków.

Znadniemna.pl, na podstawie t.me/nebovkletku

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content