HomeBiałoruśBiałoruś będzie się domagać od Polski reparacji za lata 20-30. „Trzeba uregulować nasz rachunek z Polską”

Białoruś będzie się domagać od Polski reparacji za lata 20-30. „Trzeba uregulować nasz rachunek z Polską”

Wpływowy białoruski propagandysta, przewodniczący prorządowego towarzystwa „Wiedza”, były dziekan Wydziału Filozofii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego Wadim Gigin jest przekonany, że Mińsk powinien domagać się od Polski reparacji za lata 20-30 XX wieku.

Jak wskazuje reżimowa gazeta „SB Białoruś sewodnia”, komentując na radiowej antenie informacje, że Polska oczekuje od Niemiec reparacji w wysokości ok. 1,3 biliona euro za II wojnę światową, Gigin powiedział, że domagając się reparacji od Niemiec, Polska w istocie uznała skutki II wojny światowej. W związku z tym, jego zdaniem, „możemy też uregulować nasz rachunek z Polską”.

„Niemcy, przynajmniej obecny rząd, odpokutowały za zbrodnie nazistowskie. A środowiska rządzące w Polsce, niezależnie od tego czy są konserwatystami czy liberałami, odpokutowały za zbrodnie Piłsudskiego? Stawiają mu pomniki, to ich bohater narodowy”- stwierdził propagandysta.

„Myślę, że zasadne jest, abyśmy my – historycy i politycy – rozpoczęli proces, przynajmniej na poziomie wysłuchań publicznych (będziemy apelować do naszego parlamentu), aby obliczyć szkody wyrządzone Białorusi przez polskie rządy”.

Według pana Gigina, Polska wyrządziła Białorusi nieodwracalne szkody, które zostały spowodowane sztucznym zahamowaniem rozwoju terytorium, w szczególności przemysłu. Wysysała ponadto zasoby rolne z regionów zachodnich, zaniżała płace robotników.

„Czy możemy wnieść ten projekt ustawy przeciwko Polakom? Oczywiście, że możemy. Istnieje perspektywa prawna dla takich postępowań. Ówczesny rząd polski, zwłaszcza po przewrocie w maju 1926 roku, faktycznie nie przestrzegał wielu postanowień traktatu ryskiego, który nie tylko dzielił terytorium, ale gwarantował prawa i wolności mniejszościom narodowym w ramach Rzeczypospolitej”- mówi Gigin.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/nashaniva.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content