HomeBiałoruśKomunikat MSZ ws. zniszczenia cmentarza w Surkontach

Komunikat MSZ ws. zniszczenia cmentarza w Surkontach

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo potępia trwającą od wielu miesięcy, organizowaną przez uzurpatorskie białoruskie władze, akcję wymierzoną w polską pamięć historyczną na Białorusi. Kolejnym, szczególnie bulwersującym przejawem prowadzonej przez Mińsk polityki fałszowania historii na terenach zachodniej Białorusi, było przeprowadzone w dniu 25 sierpnia, w godzinach porannych, barbarzyńskie zniszczenie cmentarza żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach.

Polacy z Lidy zapalili znicze na zrównanym z ziemią Cmentarzu Żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach

Operacja, przeprowadzona z użyciem ciężkiego sprzętu, a także przy zaangażowaniu służb blokujących dojazd do miejsca pamięci i zastraszających lokalnych mieszkańców, próbujących dokumentować skalę zniszczenia, stanowi wyjątkowo haniebny przejaw wymazywania polskości z obszaru Ziemi Grodzieńskiej. Wyraźnie wskazuje także na to, że zarówno ten, jak i poprzednie przypadki niszczenia polskich miejsc pamięci były przeprowadzane z inicjatywy władz w Mińsku.

Oszczercza, antypolska kampania władz białoruskich spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią Rzeczypospolitej Polskiej. Nigdy nie będzie zgody na kolejne akty państwowego wandalizmu. Ochrona miejsc pamięci historycznej, zwłaszcza grobów i cmentarzy stanowiących wspólne dziedzictwo, to obowiązek każdego cywilizowanego państwa. Wzywamy władze w Mińsku do opamiętania się w swoim szaleństwie, którego ofiarą pada dziedzictwo historyczne i kulturowe przynależne również Białorusi.

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Z samego pisania nic nie wyniknie. To co się dzieje, to efekt nieprzemyślanych do końca reakcji słownych Rządu RP na wybory na Białorusi. Martwię się o pozostałe miejsca pamięci oraz o Was rodacy. U nas w Polsce wszystko kręci się wokół Ukrainy. Nikt nie wspomina o Waszym losie i mniejszości polskiej na Ukrainie. Jedno nurtuje mnie od początku wojny dlaczego nie przyjeżdżają do Polski rodacy z Ukrainy? Kiedy i kto uwolni patriotów z kajdan reżimu Łukaszenki?

Skomentuj

Skip to content